www.vt.se
VästerviksTidningen
Torsdag 9 september 2010
|

Politikerbloggar under valåret

Sverker Thoréns blogg
Jag bor i Västervik och representerar Folkpartiet liberalerna i kommunstyrelsen och kommunfullmäktige.
Jag har arbetat som lärare i Västerviks kommun hela mitt vuxna liv , just nu i Överum, och varit fritidspolitiker sedan 1985. 2002-2006 var jag riksdagsledamot för Kalmar län.
Att jag började arbeta politiskt berodde på natur- och miljöfrågorna och särskilt havsmiljön . Att jag fortsatt beror på att jag ville vara med och försöka utveckla och förnya den lokala demokratin. Tänk efter en stund. Om inte du och jag bryr oss om politiken- vem är det då som bestämmer?
Min roll som kommunpolitiker och rikspolitiker, jag sitter i Folkpartiet liberalernas partistyrelse och jag är kandidat i riksdagsvalet 2010, gör att jag kan använda valbloggen till att ge mina kommentarer på politik som rör och berör Västerviks kommun och oss som bor och arbetar här.
- den 18 juli 2010, kl 20:53

Nu börjar den röra på sig

Nu börjar den röra på sig-valrörelsen! Åtminstone marknads- och festivalvalrörelsen. Fredag till lördag var jag tillsammans med andra folkpartister på Borgholms hamnfestival. Bl a delade vi ut enkäter med frågor om vilka Fp-förslag på åtgärder inom havsmiljön och äldreomsorgen som är viktigast att driva.

Bra samtal och många som stöder oss i våra krav både de som gäller havet och de som gäller äldres valfrihet och rättigheter. Jag och övriga folkpartister fortsätter nu att möta människor om dessa och andra viktiga politikområden vid Oskarshamns hamnfestival och Kalmar marknad denna vecka.

Det var bra tryck i media, både i Barometern, P1 och Rapport och Aktuellt on-fre förra veckan om en av mina hjärtefrågor- oljehotet mot Östersjön. Skönt att ha på fötterna (se t e x
http://www.folkpartiet.se/Folkpartiet-nara-dig/Kalmar-lan/Sverker-Thoren/Artiklar--insandare/Nar-oljan-nar-land/ ) och veta att Fp driver på i allansen för att möta hoten. Varken jag eller mitt parti släpper den frågan, det kam du lita på.

Vad jag inte förstår är varför SNF, som annars har både hög och högljudd miljöprofil och mycket makt, prioriterat ned den frågan.



Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Sverker Thorén

Bor: I Västervik

Familj: Ja

Yrke: Lärare

Intressen: Allt som har med Storbritannien att göra - människorna, miljön och humorn.

Hemsida:
www.folkpartiet.se/thoren
Politikerbloggar på VTUnder valåret 2010 ger vi plats åt lokala och regionala politiker som vill blogga. Bloggarna finns kvar här en tid efter valet.
Är du politiker och vill blogga på VT? Kontakta webmaster.
..


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98