www.vt.se
VästerviksTidningen
Torsdag 29 juli 2010
|

Kolumnen

Almedalen: En hyllning till öppenhet

Fyller Almedalen någon funktion eller är det en veckas mingel för eliten? Rola Brentlin skriver om Almedalens roll i svensk politk.

När ingen trodde att det kunde bli större så hände det igen, fler företag, politiker och journalister än någonsin besökte Almedalen 2009. Utifrån kan man lätt få bilden av att besökarna i Almedalen mest minglar runt med vin och semestrar på skattebetalarnas bekostnad och överallt skrivs det kommentarer om eliten som samlas på Gotland för en veckas fest. Då har man inte förstått den viktiga funktion som Almedalen fyller.Almedalen är den gång på året då alla som vill påverka samlas på lika villkor. Politiker minglar över partigränser. Företag med nya idéer eller som står inför nya utmaningar får en möjlighet att framföra sina synpunkter och journalister får nya insikter om den politiska världen. Allt på samma plats med lika förutsättningar.

 

Almedalen skapar en dialog mellan viktiga samhällsbyggare och skapar förståelse för varandras förutsättningar och mål. Den dialogen skapar en verklig förankring till många tunga frågor och är avgörande för att de bästa besluten ska kunnas tas både av politikerna och företagen.

 

Almedalen har även ett symboliskt värde som är unikt för Sverige. Det är för andra gången jag i Almedalen möter internationella gäster som är förundrade över den öppenhet som präglar eventet. Politiker vandrar fritt på gatorna, tillgängliga för alla att föra en dialog med. Journalisterna visar intresse för seminarierna och spontana möten mellan intresseorgan sker runt varje hörn. Kostymlöst och förutsättningslöst.

 

För många av våra europeiska vänner är det långt ifrån en verklighet. I Italien får intresseorganisationer som Green Peace eller Naturskyddsföreningen knappats in möten med parlamentariker. Där får de glädjas åt 30 minuters möten med stressade tjänstemän.

 

Det är också glädjande att se vilken respekt många av våra förtroendevalda visar för alla de organisationer och företag som bjuder in till dialog. Ett imponerande exempel är miljömoderaten Sofia Arkelsten som deltog i närmare 20 debatter och paneler under veckan. Själv jämförde hon sig själv skämtsamt med en politisk jukebox, vilket sammanfattar veckan för många förtroendevalda väl.

 

20 debatter innebär ganska mycket om man tänker efter. Det är alltså 20 olika företag eller intresseorganisationer som har fått framföra sin åsikt, fått en politiker att läsa in sig på ämnet och lämna tydliga besked om vart just hennes parti står i frågan. Det går inte att sätta ett värde på det.

 

Det var också glädjande att se hur bra många organisationer och företag varit i år. Istället för att gnälla på politikerna och skrika om mer pengar har de kommit med egna förslag på besparingar, ny miljövänlig teknik och nya satsningar på produkter. Många var också väldigt bra på att marknadsföra sig själva genom olika utåtriktade aktiviteter. Hos kriminalvården kunde man testa på en fotboja och Electrolux dammsög Almedalen för miljövänliga idéer med snygga färgglada dammsugare som även delades ut till miljöorienterade företag. Sen finns det ju såklart även dåliga exempel som förtjänar en känga. LO är en av de organisationerna som istället för att föra en dialog och hitta nya möjligheter lämnade fram en lista på 29 förslag som de vill att regeringen ska genomföra. Skattebetalarnas föreningar har räknat ut att förslagen sammanlaget skulle kosta oss skattebetalarna ca 250 miljarder kronor. För understryka det orealistiska i deras förslag kan man konstatera att beloppet motsvarar 53 000 kr (!) per person för Sveriges 4 miljoner skattebetalare.

 

Men även LO:s galenskaper visar att Almedalen är viktigt. Det ger en direkt möjlighet att granska förslagen och prislapparna, inget går att dölja när allt är öppet. Det är bilden av Sverige och det är den öppenhet vi ska fortsätta att värna. Därför är Almedalen viktigt.

 

Rola Brentlin


  • Publicerad
  • 2009-07-08 00:07

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Fler kolumner

ATP-valet 1956

Svenska valrörelser är ofta bleka tillställningar där politiker diskuterar detaljer och lamt kritiserar varandra för att vilja driva en dålig politik. Ibland brukar det dock bränna till ordentligt. Och vid samtliga sådana tillfällen har de borgerliga vunnit stora framgångar. Historikern Anders Edwardsson reder här i den fjärde av sex krönikor ut varför.

Diskutera ATP-valet 1956

ATP-valet 1956

Svenska valrörelser är ofta bleka tillställningar där politiker diskuterar detaljer och lamt kritiserar varandra för att vilja driva en dålig politik. Ibland brukar det dock bränna till ordentligt. Och vid samtliga sådana tillfällen har de borgerliga vunnit stora framgångar. Historikern Anders Edwardsson reder här i den fjärde av sex krönikor ut varför.


- Grymt, sade grisen

Vardagsliv Fason och manér – skick och sirlighet. Begrepp som kastats över relingen i vårt på samma gång kollektivistiska som individualistiska samhälle, och förpassats till riksarkivsangelägenheter av svensken, självupptaget framrusande genom postmodernismens tidsålder i världens modernaste land?

Diskutera - Grymt, sade grisen

Missbruk är inte frihet

Människor kan själv välja hur de vill leva sina liv. Ingen politiker eller myndighet vet bättre om vad som är bäst för en. Men det finns tillfällen där politiken verkligen borde satsa hårt för att påverka människors attityder, särskilt när det gäller unga människor. Sverige har en restriktiv narkotikapolitik och det är bra. Det handlar inte i första hand om att begränsa människors val av egen väg, utan snarare bidra till egna val då missbruk inte frivilligt.

Diskutera Missbruk ärinte frihet

Planhushållningsvalet 1948

Svenska valrörelser är ofta bleka tillställningar där politiker diskuterar detaljer och lamt kritiserar varandra för att vilja driva en dålig politik. Ibland brukar det dock bränna till ordentligt. Och vid samtliga sådana tillfällen har de borgerliga vunnit stora framgångar. Historikern Anders Edwardsson reder här i den tredje av sex krönikor ut varför.

Diskutera Planhushållningsvalet 1948

Fimpar vi egenansvaret?

Frihet och trygghet På torsdagen kunde man läsa att det tyska förbundslandet Bayern inför förbud mot rökning i restauranger och ölhallar - och inte vilket förbud som helst, utan Tysklands strängaste. Förbudet träder i kraft lagom till upptakten till Bayerns populära Oktoberfest.

Diskutera Fimpar vi egenansvaret?

Island misstror sina folkvalda

Bertil Jobeus skriver i dag om det isländska kommunalvalet som skakat om det politiska etablissemanget.


Inte om, utan när

"Det obekväma svaret, som alltför många västerlänningar inte förmår svälja, är att varje civilt dödsoffer innebär en mediaframgång för Hizballa, samtidigt som det innebär en motgång för Israel", skriver Paul Widén.

Diskutera Inte om, utan när

Kosackvalet 1928

Svenska valrörelser är ofta bleka tillställningar där politiker diskuterar
detaljer och lamt kritiserar varandra för att vilja driva en dålig politik.
Ibland brukar det dock bränna till ordentligt. Och vid samtliga sådana
tillfällen har de borgerliga vunnit stora framgångar. Historikern Anders
Edwardsson reder här i den andra av sex krönikor ut varför.

Diskutera Kosackvalet 1928

Vem i hela världen kan man lita på?

Centerpartisten, riksdagsledamoten och skådespelerskan Solveig Ternström har övergivit sitt parti och gått över till Socialdemokraterna. Under Almedalsveckan gjorde hon ett nummer av detta vid ett torgmöte med Mona Sahlin och Margot Wallström.

Diskutera Vem i hela världen kan man lita på?

Vid sidan av politiken i Almedalen

I begynnelsen var partipolitiken, nu är det så mycket mer. Det är Almedalen som åsyftas och nedan gör Ola Mårtensson ett nedslag vid sidan av partipolitiken men i en kampanj som delvis knyter an till det stundande valet - Jesus for President.

Diskutera Vid sidan av politiken i Almedalen

Elitpartiet liberalerna?

Hur populär är egentligen folkpartiledaren Jan Björklund och vilka är de potentiella folkpartiväljarnas önskemål på partiet? Ola Mårtensson reflekterar i kolumnen nedan över detta efter att ha varit på ett seminarium i Visby om situationen för Folkpartiet.

Diskutera Elitpartiet liberalerna?

En smak av Tjust i Visby

Ola Mårtensson befinner sig i Visby med anledning av Almedalsveckan. Nedan resonerar han kring denna och om ett näringslivsseminarium han besökte under gårdagen.

 

Diskutera En smak av Tjust i Visby

Socialistvalet 1920

Svenska valrörelser är ofta bleka tillställningar där politiker diskuterar
detaljer och lamt kritiserar varandra för att vilja driva en dålig politik.
Ibland brukar det dock bränna till ordentligt. Och vid samtliga sådana
tillfällen har de borgerliga vunnit stora framgångar. Historikern Anders
Edwardsson reder här i den första av sex krönikor ut varför.

Diskutera Socialistvalet 1920

Är det nu det vänder för KD?

I förra veckan presenterade Centerpartiet i Tjust sin valplattform inför kommunvalet på en pressträff. Partiet bjuder en vision för 2014 - somligt kan man absolut skriva under på, annat kan kritiseras (till detta och andra partiers lokala valplattformar, återkommer jag efter semestern).

Diskutera Är det nu det vänder för KD?

Några fler beslut att strunta i?

Det är nu några månader sedan som kommunfullmäktige klubbade beslutet om "Råd och riktlinjer för uteserveringar i Västerviks kommun".

 

På denna sida har jag fört fram kritik mot dokumentet i ledare och kolumner.

Diskutera Några fler beslut att strunta i?

Glad midsommar

Den svenska högtiden nummer ett är här. Oavsett hur många parader med flaggviftande barn och med vuxna i och utan folkdräkt som sluter upp på nationaldagen kommer midsommaren troligen alltid att stå högst på svenskarnas högtidslista.


"Arbetets söner har blivit bidragens barn"

Norrländsk kalmarit med smak för motorsport, mat och Moderaterna. Så skulle man kort kunna beskriva riksdagsledamoten Jan R Andersson som vid valet i höst ställer upp på länets moderata riksdagslista för andra gången.

Diskutera "Arbetets söner har blivit bidragens barn"

Ledarsidan Västerviks-Tidningens ledarsida är moderat. Tidningen står fri och obunden från Moderata Samlingspartiet men ansluter till den liberalkonservativa idéströmningen. Den enskilda människans frihet, frihandel och ett starkt civilsamhälle är viktiga ledord för tidningens opinionsbildning.
..Kontakt
E-post för insändare, dagens ros och debattartiklar:
ordet.fritt@vt.se
..VT-bloggar
Läs ledarbloggen
..

politikerbloggar
..

Frågan

Vågar du äta mat som passerat "bäst före-datum"?
Ja
Nej

Skriv kortare!Vi vill ha fler insändare och debattartiklar. Men skriv kort. Då har du större chans att bli läst.
Om du skriver för långt skickar vi tillbaka ditt inlägg eller stryker ner det. I fortsättningen gäller följande:
Insändare (Ordet fritt): Max 2.000 tecken (knappt en A4), men skriv gärna kortare.
Debatt: Max 4.000 tecken.

E-post för insändare och debattartiklar:
ordet.fritt@vt.se
     


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98