Stärkt dråpmisstanke i Jacksonfallet
Någon dödade Michael Jackson. Den linjen har nu Los Angeles-polisen, som på onsdagen gjorde razzia på en klinik tillhörande poplegendens läkare Conrad Murray.
"En husrannsakningsorder gav polisen rätt att leta efter och beslagta material, däribland dokument, som de misstänker utgör bevis för brottet dråp", förklarar doktor Murrays jurist Ed Chernoff i ett pressmeddelande.
Murray är läkaren som befann sig vid Jacksons sida när den 50-årige artisten dog i juni. Enligt amerikanska medier tyder preliminära rön på att dödliga doser av en eller flera droger som fanns i artistens blod kan spåras till Murray.
Inga medicinska preparat ska dock ha beslagtagits vid onsdagens razzia, som ägde rum på Murrays klinik i Houston. Bevismaterialet uppges i stället ha bestått av en hårddisk och papper.
Jackson tros ha varit storkonsument av starka smärtlindrare och andra tunga läkemedel. Misstankar mot Murray och flera andra läkare går ut på att de kan ha försett stjärnan med farliga drogdoser.
TTSpektra