Magiskt SM fÄr VÀsterviksbesök

För ett och ett halvt Är sedan plockade Oscar Elias Davila upp en kortlek. Sen dess har han nÀstan inte slÀppt den. Nu bÀr det av till SM i trolleri i Malmö.

Trolleri pÄ nÀra hÄll. Oscar Elias Davila tÀvlar i SM om en mÄnad i Malmö.Foto: Ola Axman

Trolleri pÄ nÀra hÄll. Oscar Elias Davila tÀvlar i SM om en mÄnad i Malmö.Foto: Ola Axman

Foto: Ola Axman

VĂ€stervik2012-02-10 00:00

Oscar tÀvlar i "close up-trolleri", en gren inom trolleriet dÀr gesterna Àr smÄ och publiken nÀra. Inga assistenter och ingen högljudd musik. Det Àr skickligheten som avgör. Oscar gÄr pÄ gymnasiets handelsprogram och driver ett UF-företag tillsammans med sin kompis. DÀr sysslar han ocksÄ med trolleri, pÄ fester och evenemang.

Senaste tiden har Oscar nÀstan bara trÀnat, han mÄste toppa formen för att ha en chans. TrÀnat honom har Klas Larsson frÄn VÀstervik gjort och nu börjar tekniken sitta. De jobbar fortfarande med Oscars "showmanship", hans artistskap. Det blir trÀning tre till fem timmar om dagen och Oscar Àr tacksam för att hans flickvÀn stÄr ut.

- Hon Ă€r fantastiskt tĂ„lmodig, jag Ă€r otroligt glad att hon orkar med mig.

Hur det kommer att gÄ vill Oscar inte gissa men han har verkligen trÀnat in allt och snart bÀr det ivÀg, den 10 och 11 mars kommer SM gÄ av stapeln.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om