Johan "Kröken" Karlsson och Göran "Lillen" Andersson fortsätter i samma vinnande stil som i fjol på de östgötska rallyvägarna. Rallyduon från Tjust MK var och luftade sina rallyekipage i Norrköping och Himmelstalundssprinten.
För nestor Göran Andersson blev det inledningsvis en tredjeplats i de två inledande kvalåken bland A-förare grupp H. Här var ungtuppen Johan ett strå vassare, seger bland B-förare grupp H. Efter kvalen var det dags för de 20 bästa ekipagen att kämpa om klass- och totalsegern.
Johan visade en vinnande stil, men tyvärr räckte inte detta ända fram. Tvåa efter Patrik Olsson/Magnus Karlsson, Norrköpings MK, slagna med sex tiondelar av en sekund.
För "Lillen" gick det inte lika galant i finalkörningen, men en sjätteplats på Himmelstalund är en bra säsongspremiär för Tjust MK-föraren.
Segern i klassen A-förare grupp H gick till Patrik Sjöberg/Peter Ramnitz i en Golf MK III etanol. Grabbarna tävlar för Örnsköldsviks Rallyklubb, långväga gäster med andra ord.
Totalsegern i Himmelstalundssprinten gick till Rasbo MK-föraren Dick Larsson med Jessica Larsson i högerstolen. Med sin 4WD Toyota Celica var de dryga fyra sekunder snabbare än bästa 2WD-ekipage i mål.