www.vt.se
VästerviksTidningen
Fredag 3 september 2010
|

Äntligen en svensk reaktion

Rola Brentlin skriver i dag om FN-konferensen om rasism som hölls i Genéve tidigare i våras.

Nyligen höll Förenta Nationerna en konferens på temat rasism i Genève som väckte mycket känslor världen över. Det kontroversiella i sammanhanget är dels det dokument om rasism som skulle antas men även att Irans ledare blivit inbjuden och skulle tala till församlingen.

 

Det dokument som FN först presenterade var starkt influerat av de muslimska länderna som dels anklagade Israels för att vara en rasistisk stat och även innehöll förbud mot kritik av religioner. Dessa länder ville inte heller erkänna en rad rasistiska element och när dokumentet slutförhandlats hade man kompromissat ner dokumentet från 60 till 17 sidor.

 

Ganska många länder reagerade på det faktum att det ledande dokumentet om rasism mest verkar fokusera på att kritisera västvärlden och ge diktaturer legitimitet i deras förtryck av det egna folket. Detta fick ett första varv av reaktioner och en rad länder, inklusive USA med Obama i spetsen, valde att bojkotta konferensen helt.

 

Här kan man tycka att resten av västvärlden borde ha reagerat mot konferensen. Även om dialog är viktigt så finns det gränser för hur många värderingar vi kan kompromissa bort för kompromissandets skull. FN:s inställsamhet gentemot islamistiska fundamentalister har pågått länge och viljan att föra en dialog verkar ha fått FN att gå med på i princip vad som helst.

 

FN:s råd för mänskliga rättigheter slog exempelvis i mars fast att förtal av religioner är ett brott. FN har därmed i en av sina arbetsgrupper gått emot en av de viktigaste grundstenarna i demokratin, yttrandefriheten.

 

Detta är inte första gången FN kompromissat fram kaos och misslyckande på temat rasism. Senast en liknande konferens hölls var 2001, då lämnade USA och Israel mötet i protest mot ett dokument där Israel kritiserades och sionism likställdes med rasism.

 

Trots utvecklingen i samtal kring rasism och det faktum att Israel pekas ut som en rasistisk stat valde Sverige och en rad andra västländer att följa sin vanliga naiva inställning gentemot FN och delta på konferensen. Men väl på konferensen fick vi, något oväntat, äntligen se en efterlängtad svensk reaktion. Under Ahmadinejads tal till församlingen där han återigen kallade Israel för en rasistisk stat tågade en rad diplomater ut ur salen, däribland den svenska diplomaten Hans Dahlgren. Även om reaktionen kunde ha kommit tidigare för att undvika den cirkus som utspelade sig på konferensen var det en viktig symbol att lämna konferensen.

 

Det finns ett värde i att föra en dialog med diktaturer för att försöka påverka och förhindra men dets finns även en fara i att blanda in dessa diktatorer i framtagandet av dokument som rör synen på människor och demokrati. Genom att ens låta Ahmadinejad tala till en församling som är samlad för att diskutera rasism har man direkt utraderat all seriositet och respekt inför frågan. Hur kan man låta en person som förnekar förintelsen och som har ett uttalat hat mot judar ens få sätta sitt namn på dokument som rör tolerans? Det är inte bara ett hån mot allt det vi stå för utan även mot alla de kvinnor, homosexuella och oppositionella som Ahmadinejad förtrycker varje dag.Att låta honom tala är ett erkännande av honom och till viss grad det han står för.

 

Det är dags att ge upp kramandet av islamistiska fundamentalister och faktiskt stå upp för mänskliga rättigheter, yttrandefrihet och tolerans. Att tycka illa om det sätt som islam utövas på idag på många platser runt om i världen är inte rasism och vi kan aldrig kompromissa det till att bli. Hans Dahlgren agerande må tyckas litet men i verkligenheten är det en stor handling som få svenska FN-kramande diplomater hade vågat göra. Med fler diplomater som Dahlgren kanske diplomatin åter får tillbaka sin respekt och kanske faktiskt gör någon nytta.

 

Rola Brentlin


  • Publicerad
  • 2009-05-08 00:07

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Lokala artiklar på vt.se

Ännu inget klart med Kvantums nuvarande lokaler

I maj nästa år ska den nya Ica Maxi-butiken vid infarten till Västervik så klar. Förutsatt att det inte blir alltför stora snömängder under byggarbetena, som inleddes i onsdags.






Vill ha svar

Ingegerd Karlsson (S) skriver och undrar i en fråga till kommundirektören när den bostadspolitiska strategin med riktlinjer för bostadsförsörjning kommer att behandlas av kommunfullmäktige.



Altona inte nedläggningshotat

Krister Örnfjäder (S) har skrivit en fråga till kommunalrådet Harald Hjalmarsson (M). Det han vill veta är om kommunledningen ska lägga ner Altona-projektet.


Pratglad stal 85-årings plånbok i Västerviksbutik

En 85-årig dam blev bestulen på Coop Extra på onsdagen.


"Ta bort träd vid Ekhagen"

En medborgare menar att trafikintensiteten ökat på mornarna och eftermiddagarna efter att den nya förskolans tillkomst. Sikten är inte bra menar han när man kommer från stan mot Piperskärr och när man ska köra ut från Ekhagen på Norrlandsvägen.


Nya företag i juli och augusti

Här är listan på de nybildade företagen i Västerviks kommun i juli och augusti i år. VT publicerar regelbundet uppgifter om nya företag och dess ägare.


Byalag motsätter sig plan

Helgenäs Idrottsförening och Byalag har synpunkter på detaljplanen för bostadsbyggande i hamnområdet i Helgenäs. De skriver att planlösningen som nu finns vid max utbyggnad är överexploaterad och överdimensionerad.


Dykartuber blev dyrare än avtalat

En Gamlebybo bad ett företag att åtgärda sina dykartuber. När räkningen kom var den drygt 30 000 kronor dyrare än avtalat.


VT rättar

Sedan månadsskiftet juni/juli 2009 finns det inget koncernförhållande mellan MisterMultiMedia AB och TourGolf Scandinavia AB. TourGolf Scandinavia AB är inte ett dotterbolag till MisterMultiMedia, utan står helt på egna ben och drivs med delvis andra ägare.


Hoppar av

Från 1 september 2010 avsäger sig Jan-Erik Barkelius sig sin plats för Moderaterna i Kommunfullmäktige i Västerviks kommun.



"Värdefullt samarbete där vi kan få påverka"

Västerviks arbetsmarknad sätter stort värde på utvecklingen av utbildningar som på kort och lång sikt höjder medarbetares kompetens.








"Kan inte lova något"

Efter gårdagens artikel om Inga-Karin Borghem och den två veckor långa driftstörningen hörde Bredbandsbolaget av sig till VT.

 

- Det är ny utrustning på väg och om allt är okej så ska det vara igång under torsdagen.




Fler mätbara mål på komvux

Revisorerna har anmärkt på att det inte finns mätbara mål som rör verksamhetens kvalité på komvux i Västervik. Rektor Brita Klint svarar att det stämmer att barn- och utbildningsnämnden inte har antagit några mätbara mål, när det gäller kunskapsresultaten.




Anser att 85 nya hus förstör idyllen

Två boende i Helgenäs har synpunkter på förslaget till detaljplan för Helgenäs brygga.

 

De anser att det är alldeles för mycket med 85 nya hus och ett 40-tal garage.


Sug efter Wallmans

Wallmans Salonger tycks vara attraktiva bland Västerviksborna. Biljetterna till föreställningen på Gränsö slott första lördagen i november såldes slut på mindre än två dagar.






Somnade vid ratten

På tisdagseftermiddagen körde en kvinnlig bilförare in i mitträcket på södergående fil en mil norr om Edsbruk. Kvinnan var ensam i bilen och uppgav till polisen att hon hade somnat vid ratten.


Möjligt att få kredit på apotek

Vissa av de nya, privata apoteken ger inte kredit till kunder med betalningsanmärkningar. Det har drabbat en del svårt sjuka med trasslig ekonomi. I Västervik får dock alla som vill handla medicin på avbetalning.

Kritik mot vindkraft i Lofta

En boende kritiserar planerna att upprätta vindkraft i områdena kring Lofta. Enligt den boende, som skrivit ett brev till kommunen om saken, kommer vindkraften att påverka bygderna mycket negativt genom sämre tillgång till naturen och ett minskat marknadsvärde.


Mister Multimedia i konkurs

Västerviksföretaget Mister Multimedia, som 2006 expanderade kraftigt med att köpa J&E, tidigare Offsettryck, har gått i konkurs.



Frågan

Har du haft problem med otillräckligt bredband?
Ja
Nej

Senaste kommentaren

Inlägg av Janne Näsström
Rapporten gick ända upp i sossetoppen

Fler kommentarer 
.. Valet 2010Läs om valet
.
Läsarnas bilder
läsarbild
.   Senaste bildspelet
bildspel
.. Ljudbildspel Foto: Anders SteinerVisfestivalen i Västervik 2010 Första kvällen  
..

Vad händer i sommar?

Hela sommaren
Augusti och september
Facebook Twitter
VT på Facebook  
VT på Twitter  
.. m.vt.se m.vt.se
VT i mobilen
..
politikerbloggar 
.. blåljus
... Nya ord Gör VT:s nyordstest!
.. Kortnoveller Skriv en novell på 6 ord
.. Länsmuseet Blidstena
Blidstena by
under 700 år
..
Arkeologibloggen
..


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98