www.vt.se
VästerviksTidningen
Fredag 3 september 2010
|

Kärlek bakom galler

Hur kommer det sig att kvinnor söker sig till grovt kriminella män? Rola Brentlin skriver om kvinnors uppvaktning av kriminella män.

När rättegången mot Anders Eklund sändes väcktes en avsky för mannan hos mig och troligtvis hos majoriteten av åskådarna. En person som hämningslöst kan utföra sådana handlingar mot en annan människa kan knappast väcka andra känslor än just avsky, trodde jag.

 

Att Anders Eklund fått nu kontakt med en två-barnsmamma som känner en dragning till denna man är därför svårsmält, men tyvärr inte speciellt ovanligt.

 

Kriminella män som sitter i fängelse får ofta ganska stora mängder kärleksbrev från kvinnor. Även kvinnliga fångar får kärleksbrev, även de från kvinnor.

 

Fascinationen för dessa kvinnor och deras relationer till grovt kriminella män är stor, inte minst startade fallet Eklund igång en ny våg artikelserier och diskussion kring detta fenomen.

 

I expressen kan man läsa om olika kriminella som genom tiderna fått väldigt mycket uppvaktning från kvinnor. Ted Bundy som våldtog och mördade minst 30 kvinnor och flickor är ett exempel . Marc Dutroux, ökänd pedofilen som torterade, våldtog och mördade fyra flickor är ett annat. Den senare ska ha fått ett tiotal brev om dagen under sin första tid i häktet.

 

Svaret kring varför dessa kvinnor dras till kriminella män och utsätter sig själv och i många fall sina barn för en sådan fara är nog svårt att definiera. I media pratas det om att kvinnor vill ha spänning och inte vill leva svenssonliv. Andra menar att kvinnor vill rädda dessa män och förändra dem. Även medias rapportering av kriminella där de i vissa fall får en kändisstatus anges som en viktig faktor.

 

Det kanske finns en viss sanning i detta men något mer bör rimligtvis ligga bakom. Många vill ha spänning i livet och tillfredställer detta genom att hoppa fallskärm, åka på Safari eller någon annan aktivitet. Steget till att kontakta mördare måste vara väldigt långt. Efter ett samtal med en kvinna som haft relationer med många tungt kriminella män som suttit inne förstår jag att det är mycket som ligger bakom deras beteende. Tidig misshandel och en spiral av destruktiva förhållanden har lett till deras strävan att hitta en beskyddare. En vanlig man med ett vanligt liv blir inte tillräckligt utan person ska väcka skräck i andra för att inge en trygghet hos kvinnan.

 

Lärdomarna från dessa historier är många. Det är tydligt att det är kvinnor som söker denna typ av relationer och inte män. Det finns nog en sanning i att män känner sig tryggare och uppfostras till att vara starka medan kvinnor blir den svagare parten. Traditioner som att kvinnan är det omhändertagande könet måste upphöra i svenska skolan och ett individuellt perspektiv måste till för att bygga starka och självsäkra individer. Även samhällets hjälp till kvinnor som lever i destruktiva förhållanden och som aldrig lyckas bryta en ond cirkel måste förbättras. Kanske krävs det mer än ideella kvinnojourer för att komma åt problemen.

 

Frågorna är än så länge fler än svaren men det är inte svårt att konstatera att dessa kvinnor aldrig fick den hjälp de behöver och att de fortfarande inte får den. För hur kan du må bra om din spontana reaktion efter att ha sett Anders Eklund på TV är kärlek?

  • Publicerad
  • 2009-07-22 00:06

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Lokala artiklar på vt.se

Ännu inget klart med Kvantums nuvarande lokaler

I maj nästa år ska den nya Ica Maxi-butiken vid infarten till Västervik så klar. Förutsatt att det inte blir alltför stora snömängder under byggarbetena, som inleddes i onsdags.






Vill ha svar

Ingegerd Karlsson (S) skriver och undrar i en fråga till kommundirektören när den bostadspolitiska strategin med riktlinjer för bostadsförsörjning kommer att behandlas av kommunfullmäktige.



Altona inte nedläggningshotat

Krister Örnfjäder (S) har skrivit en fråga till kommunalrådet Harald Hjalmarsson (M). Det han vill veta är om kommunledningen ska lägga ner Altona-projektet.


Pratglad stal 85-årings plånbok i Västerviksbutik

En 85-årig dam blev bestulen på Coop Extra på onsdagen.


"Ta bort träd vid Ekhagen"

En medborgare menar att trafikintensiteten ökat på mornarna och eftermiddagarna efter att den nya förskolans tillkomst. Sikten är inte bra menar han när man kommer från stan mot Piperskärr och när man ska köra ut från Ekhagen på Norrlandsvägen.


Nya företag i juli och augusti

Här är listan på de nybildade företagen i Västerviks kommun i juli och augusti i år. VT publicerar regelbundet uppgifter om nya företag och dess ägare.


Byalag motsätter sig plan

Helgenäs Idrottsförening och Byalag har synpunkter på detaljplanen för bostadsbyggande i hamnområdet i Helgenäs. De skriver att planlösningen som nu finns vid max utbyggnad är överexploaterad och överdimensionerad.


Dykartuber blev dyrare än avtalat

En Gamlebybo bad ett företag att åtgärda sina dykartuber. När räkningen kom var den drygt 30 000 kronor dyrare än avtalat.


VT rättar

Sedan månadsskiftet juni/juli 2009 finns det inget koncernförhållande mellan MisterMultiMedia AB och TourGolf Scandinavia AB. TourGolf Scandinavia AB är inte ett dotterbolag till MisterMultiMedia, utan står helt på egna ben och drivs med delvis andra ägare.


Hoppar av

Från 1 september 2010 avsäger sig Jan-Erik Barkelius sig sin plats för Moderaterna i Kommunfullmäktige i Västerviks kommun.



"Värdefullt samarbete där vi kan få påverka"

Västerviks arbetsmarknad sätter stort värde på utvecklingen av utbildningar som på kort och lång sikt höjder medarbetares kompetens.








"Kan inte lova något"

Efter gårdagens artikel om Inga-Karin Borghem och den två veckor långa driftstörningen hörde Bredbandsbolaget av sig till VT.

 

- Det är ny utrustning på väg och om allt är okej så ska det vara igång under torsdagen.




Fler mätbara mål på komvux

Revisorerna har anmärkt på att det inte finns mätbara mål som rör verksamhetens kvalité på komvux i Västervik. Rektor Brita Klint svarar att det stämmer att barn- och utbildningsnämnden inte har antagit några mätbara mål, när det gäller kunskapsresultaten.




Anser att 85 nya hus förstör idyllen

Två boende i Helgenäs har synpunkter på förslaget till detaljplan för Helgenäs brygga.

 

De anser att det är alldeles för mycket med 85 nya hus och ett 40-tal garage.


Sug efter Wallmans

Wallmans Salonger tycks vara attraktiva bland Västerviksborna. Biljetterna till föreställningen på Gränsö slott första lördagen i november såldes slut på mindre än två dagar.






Somnade vid ratten

På tisdagseftermiddagen körde en kvinnlig bilförare in i mitträcket på södergående fil en mil norr om Edsbruk. Kvinnan var ensam i bilen och uppgav till polisen att hon hade somnat vid ratten.


Möjligt att få kredit på apotek

Vissa av de nya, privata apoteken ger inte kredit till kunder med betalningsanmärkningar. Det har drabbat en del svårt sjuka med trasslig ekonomi. I Västervik får dock alla som vill handla medicin på avbetalning.

Kritik mot vindkraft i Lofta

En boende kritiserar planerna att upprätta vindkraft i områdena kring Lofta. Enligt den boende, som skrivit ett brev till kommunen om saken, kommer vindkraften att påverka bygderna mycket negativt genom sämre tillgång till naturen och ett minskat marknadsvärde.


Mister Multimedia i konkurs

Västerviksföretaget Mister Multimedia, som 2006 expanderade kraftigt med att köpa J&E, tidigare Offsettryck, har gått i konkurs.



Frågan

Har du haft problem med otillräckligt bredband?
Ja
Nej

Senaste kommentaren

Inlägg av Janne Näsström
Rapporten gick ända upp i sossetoppen

Fler kommentarer 
.. Valet 2010Läs om valet
.
Läsarnas bilder
läsarbild
.   Senaste bildspelet
bildspel
.. Ljudbildspel Foto: Anders SteinerVisfestivalen i Västervik 2010 Första kvällen  
..

Vad händer i sommar?

Hela sommaren
Augusti och september
Facebook Twitter
VT på Facebook  
VT på Twitter  
.. m.vt.se m.vt.se
VT i mobilen
..
politikerbloggar 
.. blåljus
... Nya ord Gör VT:s nyordstest!
.. Kortnoveller Skriv en novell på 6 ord
.. Länsmuseet Blidstena
Blidstena by
under 700 år
..
Arkeologibloggen
..


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98