www.vt.se
VästerviksTidningen
Torsdag 29 juli 2010
|

På seglats över Östersjön

735 kvadratmeter segel, några kilometer tampar och ett skrov av svensk ek. Briggen Tre Kronor af Stockholm går in hårt för sitt jobb som ambassadör för Östersjön.

Det började som en idé hos två sjöbefäl, en konstnär och jazzmusiker och slutade med en 35 meter lång, tvåmastad brigg. Och nu är alltså Tre Kronor af Stockholm på tur ut från hemmahamnen på Kastellholmen och igår anlöpte hon till Västervik.

 

- Här i Västervik har ni ju en fantastisk tradition av att renovera gamla träskepp, berömmer Sture Haglund som varit involverad i Tre kronor i många år.

 

- Att Tre Kronor blev byggd bottnar i mångt och mycket i den båtbyggarkonst som Västerviks Egil Bergström är en centralgestalt för.

 

Det var när man kom på att Stockholm saknade en brigg som beslutet att bygga en kom. Man hittade en utmärkt förlaga i örlogsbriggen HMS Gladan som gick för svenska flottan under 1800-talets mitt. Ritningarna hittade man i krigsarkivet och de skickades vidare till en skeppsbyggare på Åland som moderniserade och gjorde nödvändiga ändringar från ursprungsplanen. Bland annat så förseddes briggen med motor, något som föranledde att man lade på någon meter på längden.

 

- Och så måste vi givetvis ha alla de här tekniska prylarna, säger andrestyrman Staffan Lyrestam och pekar ner i kaptenshytten där blinkande dataskärmar piper i kapp med GPS:er och plotter.

 

Kaptenen Jörgen Hansson är som en nyförälskad tonåring när man frågar om "hans" brigg.

 

- Redan första gången jag såg henne, innan hon ens var sjöduglig, gav jag mig den på att jag skulle få segla henne. Hon är ett av världens mest förnämsta skepp så nu när jag är kapten är det en dröm som går i uppfyllelse!

 

Vad är det som är så speciellt med Tre kronor?
- Förutom att hon är väldigt vacker så är hon väldigt härlig att segla. Hon går snabbt, är lättmanövrerad och smidig i vattnet.

 

 

En som nu ska med ut på segelfärd är Bo Erik Ahlmgren, bördig från Västervik men Stockholmsbo sedan många år. Han är en av många aktieägare i Tre Kronor och jobbar också som guide ombord på skutan.

 

Suget till havet och seglingen grundades på Skeppsbrokajen i Västervik, under flottbesöken som barn, och det lever alltså än.

 

- Jag och några kompisar har varit engagerade i det här projektet nästan ända från början. På mina originalaktier står det nummer 14 och det är jag lite stolt över, säger Bo Erik.

 

 

Hon är sannerligen en ståtlig syn, briggen Tre kronor, där hon ligger vid Skeppsbrokajen i Västervik, köl mot akter med "vår egen" Vega. På onsdag seglar hon vidare på sin tur genom Sverige för att fortsätta propagera för ett friskare Östersjön, miljövänligare företagande och nätverkande arbete mellan de städer där hon lägger till. I Västervik har dock intresset från företagarna inte varit så stort som man hoppats på.

 

- Nej, responsen här har varit lite dålig. I Kalmar till exempel är det jättemånga företag som deltar i ett jippo när vi kommer dit.

 

Varför blev det inget dylikt i Västervik?
- Jag vet faktiskt inte, det kan bero på dålig tajming från oss eller kanske bristande intresse från dem. Men vi kommer tillbaka nästa år och då kanske man fått upp ögonen för Tre Kronor något. Hon är ändå en utmärkt ambassadör, både för Östersjön och för de städer hon besöker.
Lina Baldenäs

 

lina.baldenas@vt.se

0490-66619

Briggen Tre Kronor af Stockholm

Skrov:

 

Längd över allt (skrovets längd) 35 meter

 

Förtöjningslängd, inklusive bogspröt 45 meter

 

Längd i vattenlinjen (KVL) 30 meter

 

Max bredd 8,25 meter

 

Max djupgående 3,25 meter

 

 

Rigg:

 

Masttoppens höjd över vattnet 29,5 meter

 

Antal segel 16 stycken

 

Beräknad segelyta 735 kvadratmeter

 

 

Byggmaterial:

 

Skrov Ek

 

Däck Sibirisk lärk

 

Rigg Lärk och furu

 

 

Övrigt:

 

Total vikt segelfärdig cirka 330 ton

 

Bruttodräktighet 191 ton

 

Dödvikt (lastförmåga) cirka 200 ton

 

Barlast 93 ton

 

Maskin Scania DI12M EMS 70 M08P

 

6 cyl 12 liters miljöcertifierad diesel

 

Effekt 294 kW/400 hk

 

Marschfart 8 knop

 

Teoretisk maxfart 14 knop

 

Besättning 8 - 12 personer

 

Gudmor: Kronprinsessan Victoria

  • Publicerad
  • 2008-07-22 00:07

Lokala artiklar på vt.se


Mindre pengar i pension

På torsdagen kom nyheten att Sveriges pensionärer får sin inkomstpension sänkt med 4,3 procent nästa år. Det gillade inte de pensionärer som VT har pratat med. - Jag lever på marginalen", säger Anita Schiller, 71 år.

Diskutera Mindre pengar i pension


Förnekar anklagelser om rattfylleri

En 23-årig man stoppades av polisen i en rutinkontroll i slutet av februari i år. En provtagning visade att mannen var påverkad av narkotikaklassat medel.


Körde över heldragen linje

En 53-årig kvinna anklagas för trafikbrott efter misstanke om att hon kört över en helsträckad väglinje på E22 utanför Västervik. Kvinnan själv nekar till anklagelserna men åtalas mot sitt nekade för otillåtet överskridande av heldragen linje.




Vad lagade du för mat när radio kom på besök?

...Jan-Gunnar Johansson, VT:s matbloggare som ska vara med i radioprogrammet Meny i P1 i dag torsdag.









Bygglov för Västerports glasentréer

Det ser ut att bli en uppfräschning av köpcentret Västerport i Västervik. Det första steget i förvandlingen var att få bygglovet beviljat för de nya inglasade ingångarna.



Färre klagomål på hög ljudnivå

Enligt Västerviks kommuns miljöchef Bernt Jonsson är färre missnöjda med de höga ljudnivåerna från restaurangerna sommartid. Åtminstone har färre klagomål trillat in hos kommunen i sommar jämfört med tidigare.




Åtalas för grovt rattfylleri

En 42-årig man från Västerviks kommun åtalas för grovt rattfylleri. I mitten på juni i år ska han enligt anmälan ha kört onykter på Stora infartsvägen till Västervik.


Körde bil trots körförbud

En 39-årig kvinna från Västervik har åtalats för två fall av förseelse mot fordonsförordningen. I mitten på januari i år stoppades hon av polis då hon framfört ett fordon som hade körförbud.




Den lugna badplatsen

Hammarsbadet i Gamleby är kommunens näst största badplats.

Den lugna stranden vid Gamlebyviken är kanske mest känd för sin lagun och det tio meter höga hopptornet.

Roger och Annika Tilstam njuter i solen när deras söner Arvid och Elvin leker med badbollen vid Hammarsbadet i Gamleby. I bakgrunden syns badplatsens lagun. Foto: Ellen Nielsen-Kindstrand


90 km/h kan bli 100 till Gamleby

När mitträcket på vägen mellan Västervik och Gamleby är på plats kan hastighetsbegränsningen ändras från 90 kilometer i timmen till 100. Det föreslår trafikverket, som anser att väg E22 är en "funktionell prioriterad väg med en viktig funktion för framkomlighet och tillgänglighet".




Nytt och gammalt på Wimmerströmska

Naturmotiv i akvarell och detaljerade grafikteckningar. Konstnären Vivi-Anne Persson ställer ut sina verk på Wimmerströmska.








Gunnel fastnade för akvarelltekniken

Gunnel Johansson, uppvuxen i Loftahammar men numera bosatt i Norrköping, visar akvareller på Galleri Två Ess i Västervik.

 

Det var för knappt tio år sedan, i samband med att pensionen från arbetet på banken närmade sig, som hon först började att måla.


Wemab vill bygga lastbilsgarage

Westerviks maskinmontage vill bygga en stor garagelänga vid Traktorvägen i Västervik.


Man togs för rattfylla i Gamleby

Vid 12-tiden på måndagen togs en man i Gamleby för rattfylla. Mannen var på väg till eller ifrån ortens Systembolag, enligt polisen, och blåste 0,11 promille vid kontrollen.


Läckande motorbåtar

Räddningstjänsten fick på måndagsmorgonen bistå två motorbåtar som fått problem. I det första fallet hade det uppstått ett läckage från en dieselslang i motorrummet.


Frågan

Vågar du äta mat som passerat "bäst före-datum"?
Ja
Nej

Senaste kommentaren

Inlägg av chribban
Västerviks butiker slänger mat för miljoner

Fler kommentarer 
..
Ljudbildspel Foto: Anders SteinerVisfestivalen i Västervik 2010 Första kvällen  
.. Senaste bildspelet
bildspel
.. Läsarnas bilder

.   Facebook Twitter
VT på Facebook  
VT på Twitter  
.. m.vt.se m.vt.se
VT i mobilen
..
politikerbloggar 
.. blåljus
... Prinsessbröllopetbröllopet
Läs om bröllopet.   
.. Nya ord Gör VT:s nyordstest!
.. Kortnoveller Skriv en novell på 6 ord
.. Länsmuseet Blidstena
Blidstena by
under 700 år
..
Arkeologibloggen
..


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98