www.vt.se
VästerviksTidningen
Fredag 3 september 2010
|

Anders Bockgård ger ut egen bok om Bo Jonsson Grip

Anders Bockgård ville läsa mer om Bo Jonsson Grip. När han upptäckte att det inte fanns någon lättillgänglig bok så skrev han en själv!

Självlärd, men med 40 års historisk forskning bakom sig kommer Anders Bockgård nu med sin åttonde bok - "Drotsen Bo Jonsson Grip - välgörare och brutal imperiebyggare".

 

- Tidigare har jag skrivit lokalhistoriska böcker, det här är den första med nationellt perspektiv och intresse, säger Anders Bockgård. Två år har jag ägnat åt boken som jag avslutade för cirka två månader sedan.

 

 

Att skriva en bok om Bo Jonsson Grip är en gammal idé utifrån ett personligt intresse hos Anders Bockgård, som fyller 59 i år. Han bor på en gammal släktgård, Nämndemansgården i Skrickerum, och hans tidigare släktingar gjorde faktiskt affärer med Bo Jonsson Grip.

 

Det var många som gjorde det. När Bo Jonsson Grip dog var han sannolikt den rikaste privatperson som någonsin levt i Sverige. Han ägde jordegendomar i 340 socknar, inklusive stora gods som Gripsholm, Bjärkaholm och Vinäs. Han hade pantförläningar över halva Sverige och hela Finland. Bland annat våra trakter.

 

 

- Empati var nog inte Bo Jonsson Grips starkaste sida men han var inte bara en buse utan hade också en ljus och generös sida. Att hans rikedom ökade så explosionsartat berodde på flera omständigheter. Han började agera vid "rätt" tid, det vill säga i digerdödens bakvatten, han måste ha varit synnerligen begåvad i affärer och haft näsa för att välja rätt personer som sina förtrogna.

 

- Hans ordningssinne med papper från omfattande affärer och brevväxling har givit oss en möjlighet att få fram en bild av Sverige i hans livstid (1330-1386). En stor del av rikets samlade dokument försvann när slottet brann 1697, men privatpersonen Bo Jonsson Grip hade sina papper i gott förvar och finns än i dag i riksarkivets bunker.

 

 

- Hans enorma begär efter gods och gårdar och hur han hanterade sitt arv kan ha haft en avgörande betydelse. Utan hans ansträngningar att begränsa den tyska dominansen i Sverige under sina sista år kanske Sverige hade varit en tysk lydstat och kanske inte alls existerat som nation.

 

 

Som framgår är inte Anders Bockgård rädd för att sticka ut hakan. Han är mycket bestämd i sina åsikter och bygger resonemangen på insamlade fakta. Boken är visserligen en roman, men vartenda namn som finns med är namn på personer som faktiskt existerat och alla väsentliga skeenden har också ägt rum.

 

 

Anders Bockgård är en arbetsmyra av stora mått. Han är lantbrukare med gårdar i fyra socknar. Han odlar spannmål och har köttdjur men framför allt är det skogen som tar större delen av hans tid.

 

- Jag försöker alltid göra flera saker samtidigt. Att bara se på tv kan jag inte, då vill jag samtidigt läsa en tidning eller en bok. Men allt jag vill göra hinner jag inte. Jag trodde att jag skulle få massor av tid över när jag efter tio år slutade som vd och rektor för friskolan i Tryserum, men vart den tiden tagit vägen vet jag inte.

 

 

En stor del av den tiden han han i alla fall lagt på sin senaste bok och att bli förlagschef för nystartade Tryserums gårdar förlag.

 

Vad har du för planer härnäst?

 

- Just nu är jag ganska utpumpad, men om ett halvår vet jag att det börjar klia i fingrarna igen. Kanske blir det något om Nils Dacke...

 

Hans Brandin gby.red@vt.se

0493-51240

P1

Torsdag 7 maj sänder Vetenskapsradion Historia ett program om Anders Bockgård klockan 13.20

  • Publicerad
  • 2009-05-06 16:31

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Lokala artiklar på vt.se

Ännu inget klart med Kvantums nuvarande lokaler

I maj nästa år ska den nya Ica Maxi-butiken vid infarten till Västervik så klar. Förutsatt att det inte blir alltför stora snömängder under byggarbetena, som inleddes i onsdags.






Vill ha svar

Ingegerd Karlsson (S) skriver och undrar i en fråga till kommundirektören när den bostadspolitiska strategin med riktlinjer för bostadsförsörjning kommer att behandlas av kommunfullmäktige.



Altona inte nedläggningshotat

Krister Örnfjäder (S) har skrivit en fråga till kommunalrådet Harald Hjalmarsson (M). Det han vill veta är om kommunledningen ska lägga ner Altona-projektet.


Pratglad stal 85-årings plånbok i Västerviksbutik

En 85-årig dam blev bestulen på Coop Extra på onsdagen.


"Ta bort träd vid Ekhagen"

En medborgare menar att trafikintensiteten ökat på mornarna och eftermiddagarna efter att den nya förskolans tillkomst. Sikten är inte bra menar han när man kommer från stan mot Piperskärr och när man ska köra ut från Ekhagen på Norrlandsvägen.


Nya företag i juli och augusti

Här är listan på de nybildade företagen i Västerviks kommun i juli och augusti i år. VT publicerar regelbundet uppgifter om nya företag och dess ägare.


Byalag motsätter sig plan

Helgenäs Idrottsförening och Byalag har synpunkter på detaljplanen för bostadsbyggande i hamnområdet i Helgenäs. De skriver att planlösningen som nu finns vid max utbyggnad är överexploaterad och överdimensionerad.


Dykartuber blev dyrare än avtalat

En Gamlebybo bad ett företag att åtgärda sina dykartuber. När räkningen kom var den drygt 30 000 kronor dyrare än avtalat.


VT rättar

Sedan månadsskiftet juni/juli 2009 finns det inget koncernförhållande mellan MisterMultiMedia AB och TourGolf Scandinavia AB. TourGolf Scandinavia AB är inte ett dotterbolag till MisterMultiMedia, utan står helt på egna ben och drivs med delvis andra ägare.


Hoppar av

Från 1 september 2010 avsäger sig Jan-Erik Barkelius sig sin plats för Moderaterna i Kommunfullmäktige i Västerviks kommun.



"Värdefullt samarbete där vi kan få påverka"

Västerviks arbetsmarknad sätter stort värde på utvecklingen av utbildningar som på kort och lång sikt höjder medarbetares kompetens.








"Kan inte lova något"

Efter gårdagens artikel om Inga-Karin Borghem och den två veckor långa driftstörningen hörde Bredbandsbolaget av sig till VT.

 

- Det är ny utrustning på väg och om allt är okej så ska det vara igång under torsdagen.




Fler mätbara mål på komvux

Revisorerna har anmärkt på att det inte finns mätbara mål som rör verksamhetens kvalité på komvux i Västervik. Rektor Brita Klint svarar att det stämmer att barn- och utbildningsnämnden inte har antagit några mätbara mål, när det gäller kunskapsresultaten.




Anser att 85 nya hus förstör idyllen

Två boende i Helgenäs har synpunkter på förslaget till detaljplan för Helgenäs brygga.

 

De anser att det är alldeles för mycket med 85 nya hus och ett 40-tal garage.


Sug efter Wallmans

Wallmans Salonger tycks vara attraktiva bland Västerviksborna. Biljetterna till föreställningen på Gränsö slott första lördagen i november såldes slut på mindre än två dagar.






Somnade vid ratten

På tisdagseftermiddagen körde en kvinnlig bilförare in i mitträcket på södergående fil en mil norr om Edsbruk. Kvinnan var ensam i bilen och uppgav till polisen att hon hade somnat vid ratten.


Möjligt att få kredit på apotek

Vissa av de nya, privata apoteken ger inte kredit till kunder med betalningsanmärkningar. Det har drabbat en del svårt sjuka med trasslig ekonomi. I Västervik får dock alla som vill handla medicin på avbetalning.

Kritik mot vindkraft i Lofta

En boende kritiserar planerna att upprätta vindkraft i områdena kring Lofta. Enligt den boende, som skrivit ett brev till kommunen om saken, kommer vindkraften att påverka bygderna mycket negativt genom sämre tillgång till naturen och ett minskat marknadsvärde.


Mister Multimedia i konkurs

Västerviksföretaget Mister Multimedia, som 2006 expanderade kraftigt med att köpa J&E, tidigare Offsettryck, har gått i konkurs.



Frågan

Har du haft problem med otillräckligt bredband?
Ja
Nej

Senaste kommentaren

Inlägg av Janne Näsström
Rapporten gick ända upp i sossetoppen

Fler kommentarer 
.. Valet 2010Läs om valet
.
Läsarnas bilder
läsarbild
.   Senaste bildspelet
bildspel
.. Ljudbildspel Foto: Anders SteinerVisfestivalen i Västervik 2010 Första kvällen  
..

Vad händer i sommar?

Hela sommaren
Augusti och september
Facebook Twitter
VT på Facebook  
VT på Twitter  
.. m.vt.se m.vt.se
VT i mobilen
..
politikerbloggar 
.. blåljus
... Nya ord Gör VT:s nyordstest!
.. Kortnoveller Skriv en novell på 6 ord
.. Länsmuseet Blidstena
Blidstena by
under 700 år
..
Arkeologibloggen
..


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98