Årlig storjakt i Ukna

I lördags var det den årliga storjakten i Ukna med jägare och hundförare som kommer alltifrån norra Östergötland ner till södra Kalmar län.

Jakten började med andakt i Ukna kyrka.Foto: Privat

Jakten började med andakt i Ukna kyrka.Foto: Privat

Foto:

Västervik2012-11-07 00:00

Det var samling på morgonen i Ukna kyrka för andakt innan jägarna gav sig ut i skogen.

Föräldar och barn från Ukna skola stod för lunchen. 100 liter ärtsoppa hade kokats, 600 smörgåsar hade gjorts i ordning och 270 vetebullar hade bakats.

Flera av de barn som inte var med i församlingshemmet var istället med i skogen och jagade vildsvin.

Totalt var det 212 jägare och hundförare som serverades lunch.

Det sköts 31 vildsvin på de åtta olika områdena, Kolsebro, Uppsalebro, Snötomta, Nelhammar, Stensnäs, Skedshult, Högtomta och Myckelycke.

På kvällen var det enligt tradition viltparad vid Stensnäs. Volter Stackelberg fick i år utföra dubbning på tre förstagångsskyttar, som en cermoni för att "inviga dem i jaktens ädla konst".

Dubbning innebär att jägare som under dagen skjutit sitt första vildsvin får tre slag i rumpan med en värja, första slaget för gud fader, andra för kvinnan och det tredje för jaktens skyddshelgon Hubertus.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om