www.vt.se
VästerviksTidningen
Torsdag 29 juli 2010
|

"Livet kan förändras på bara en dag"

- Man är odödlig fram till att något händer som förändrar allt. Det säger Frida Darell som insjuknade i cancer när hon var 25 år. I dokumentärserien "Himlen kan vänta" får tv-tittarna följa fem personer som drabbats av en dödlig sjukdom.

Frida Darell fick beskedet för två år sedan. Hon hade hittat en knöl på halsen och efter kontroller konstaterades det att hon drabbats av Hodgkins sjukdom, en cancer på lymfsystemet.

 

Plötsligt förändrades allt.

 

- Alla vet ju egentligen vad som är viktigt i livet, men man glömmer bort det i det här ekorrhjulet man snurrar runt i. Men du ska inte behöva säga "Jag älskar dig" till den du älskar precis innan du ska dö, de ska redan veta att du gör det. Säg det nu, vänta inte till i morgon, säger hon.

 

 

Programledaren och journalisten Anne Lundberg som följde Frida Darell i drygt ett år säger att hon känner en stor ödmjukhet inför henne och de andra fyra medverkande som bjudit in ett kamerateam och blottat sina liv.

 

- Det här är något av det viktigaste jag har gjort. Man drabbas av en livsinsikt som gör att man prioriterar om i livet. Jag tror man kan lära sig oerhört mycket av de här människorna, säger hon.

 

Anne Lundberg hoppas att tv-tittarna inte ska rygga tillbaka inför de svåra ämnen som tas upp i serien utan också se hoppet och den glädje som kan finnas i mitt i sorgen.

 

- Utgångspunkten är att människor som inte drabbats av ett sådant här besked faktiskt kan dra nytta av deras kunskap. Vi kan göra små förändringar i livet och bli lyckligare. I det avseendet kan man se serien som ett konsumentprogram, vi får lära oss om livet, säger Anne Lundberg.

 

 

För Frida Darell har inspelningstiden varit ett sätt att bearbeta sina känslor. Hon vill att serien ska ge kunskap om hur människor kan bemöta och hantera sorg.

 

- Jag hoppas också att serien kan öka förståelsen bland människor. Man kan aldrig veta hur det känns att vara så här sjuk, man känner sig så himla ensam, trots familj och vänner omkring sig.

 

- Jag vill också visa att allting inte bara är cancer. Många tror att det är så, men vissa dagar är livet helt som vanligt.

 

 

I dag är Frida Darell frisk men går på regelbundna kontroller. Hon säger att det skulle betyda allt för henne om hon lyckas väcka en tanke eller en känsla hos andra genom sin medverkan i serien.

 

- Människor kan bli påminda om att saker kan förändras på bara en dag, säger Frida Darell.

 

 

"Himlen kan vänta" börjar sändas i SVT på torsdag, den 6 november.

 

Susanne Claesson/TT Spektra noje@ttspektra.se

Hodgkins sjukdom

Hodgkins lymfom eller Hodgkins sjukdom är en cancer på lymfsystemet.

 

Lymfsystemet är viktigt för att kroppen ska kunna försvara sig mot infektioner.

 

Sjukdomen drabbar främst personer i 20-30-årsåldern.

 

Sjukdomen behandlas med strålning och cellgifter.

 

Prognoserna är mycket goda för patienter under 40 år.

  • Publicerad
  • 2008-10-31 00:08

Personligt på vt.se

Begravning

Henry Johansson
I Hallingebergs kyrka hölls under fredagen begravningsgudstjänst för Henry Johansson, Hunsala.

 

Akten inleddes med att församlingen sjöng psalm 201:1-3 till musiker Fredrik Jonssons gitarrackompanjemang.


"Det bästa är att få hjälpa andra"

Fredrik Johansson sommarjobbar på brandstationen

Fredrik Johansson är några steg närmare sin dröm att bli brandman på heltid. I sommar gör han sin första vända på brandstationen i Västervik. - Det är ett otroligt spännande jobb, säger han.


Begravning

Stig Vennerberg
På torsdagen hölls begravningsgudstjänst för Stig Vennerberg i S:ta Marias kapell. Som inledning spelade Musikdirektör Bo Ingelberg Andante tranquillo av F.


Födelsedag

Ronja Malm Nilsson
Den 25 juli fyller Ronja Malm Nilsson, Getterum, 18 år.

 

Hon föddes i Indien men kom till Sverige och Getterum utanför Västervik när hon var ett år gammal.


Gravsättning

På Västerviks gamla griftegård gravsattes på fredagen urnan med askan efter Inga Green, Västervik. Förrättare vid akten var Pernilla Hermansson.


Begravning

Sven-Eric Helmersson
I Hjorteds församlingshem hölls på fredagen en borgerlig begravningsakt för Sven-Eric Helmersson, Hjorted.

 

Akten inleddes med Jag väntar vid min mila av Dan Andersson därefter höll officiant Pernilla Hermansson i begravningsakten vilken vävdes samman av musik och dikter samt minnesord om Sven-Eric.


Pixar hjälper till med Muppar-film

Filmbolaget Disney tar hjälp av animationsstudion Pixar i arbetet med den kommande filmen om Mupparna. Enligt nyhetsbyrån Reuters flög Jason Segel, som sedan tidigare är klar för den mänskliga huvudrollen, på onsdagen till Pixars huvudkontor i Kalifornien för att diskutera filmprojektet.


Ingen mer schlager för Salem

Det gick toppen för Salem Al Fakir i Melodifestivalen - han slutade på en andraplats med sin låt "Keep on walking". Men ändå, eller snarare just därför, tänker han inte ställa upp i tävlingen igen.


Svensk game show hyllas i USA

Lekprogrammet "Minute to win it" som utvecklats av det svenska produktionsbolaget Friday TV gör succé i USA. Programmet lockade under sina två första sommarsändningar en snittpublik på 6,8 miljoner tittare, uppger New York Times.


"Svinalängorna" ska till festival

Filmatiseringen av succéromanen "Svinalängorna" har blivit uttagen att tävla på filmfestivalen i Venedig. Filmen tävlar i klasserna Kritikerveckan och Guldlejonet för bästa debut.


Födelsedag

Agne Johansson
Den 23 juli fyller Agne Johansson, Västrum, 70 år.

 

Som 15-åring började Agne arbeta som skogsarbetare.


Födelsedag

Matilda Ernstsson
Den 25 juli fyller Matilda Ernstsson, Ankarsrum, 18 år.

 

Hon föddes i Västervik men växte upp i Ankarsrum.


Heaney kan vinna Forward-priset

Seamus Heaney är en av de poeter som kan vinna det brittiska lyrikpriset Forward Poetry Prize i år. Nobelpristagaren är nominerad för sin diktsamling "Human chain".


Taubepris till Björn Larsson

Årets Sjösalapris tilldelas författaren Björn Larsson. Priset delas ut av Evert Taubestiftelsen som i sin motivering skriver att Larsson är "en författare helt i Evert Taubes anda".


Hasse och Tage-museum kan få flytta

Sålt för 5 000 kronor, till salu för 1,1 miljoner. Kommunens dåliga fastighetsaffärer ställer till det för Hasse och Tage-museet i Tomelilla. Nästa år kan museet tvingas flytta.

Diskutera Hasse och Tage-museum kan få flytta

Minnesord

Bertil Jansson
Som tidigare nämnts har Bertil Jansson, Västervik, avlidit i en ålder av 84 år.

 

Han föddes i Västervik och var till en början knuten till Tändsticksfabriken och därefter var han bosatt i Nybro dä han verkade inom försäkringsbranschen.


Begravning

Bengt Lundgren
I S:ta Marias kapell hölls på fredagen begravningsgudstjänst för Bengt Lundgren, Västervik.

 

Akten inleddes med att musikdirektör Aron Nilsson, orgel, spelade Sailing av Gavin Sutherland varefter Marie Widerström sjöng Jag skall gå genom tysta skyar av G.


Gravsättning

På Gladhammars kyrkogård gravsattes på torsdagen urnan med askan efter Saimy Törndahl.



Begravning

Sigvard Sköld
I S:t Petri kyrka har begravningsgudstjänst hållits för Sigvard Sköld, Västervik.

 

Som inledning på akten spelade kantor Aron Nilsson, orgel, Air av J.


70 år sedan konfirmationen i Lofta

I samband med söndagens hemvändardag vid Lofta Hembygdsförening var en rad konfirmander inbjudna. Alla som konfirmerades för 70, 60, 50 och 40 år sedan var välkomna.


Hemvändardag i Lofta

Lofta Hembygdsförening firar i år 50-årsjubileum. Som en del i firandet arrangerades på söndagen en hemvändardag, vilken lockat ett 70-tal personer. Bland de inbjudna var bland annat alla som konfirmerades i Lofta för 70, 60, 50 och 40 år sedan.


De blev årets dansband

Flamingokvintetten tog hem priset som årets dansband på Guldklaven-galan 2010 som anordnades i Orrskogens Folkets Park i Malung under söndagskvällen.

 

- Flamingokvintetten är ett av Sveriges genom tiderna största dansband.


Maila till Personligtpersonligt@vt.se
..Prinsessbröllopet
kronprinsessbröllop
Läs allt om Victoria och Daniel på. www.nt.se
..
Nyfödda
nyfödda
.. Folkets bilderFolkets bilder
..


Västerviks-Tidningen www.vt.se
Stora Torget, Västervik
Tel 0490-666 00, fax redaktionen 0490-666 99,
fax annonsavdelningen 0490-666 98