Ställ frågor till VT:s ansvarige utgivare Charli Nilsson!
Läs om stadens historia
Kommentera artiklar på vt.se
Uppgifter om de senaste husaffärerna
Frågor om prenumeration
Div.
Sporten
Dröm om framgångar
En nästintill fotbollsfri månad är snart över i Västerviks kommun. Först ut efter uppehållet: Västerviks BoIS och Tjust IF. - Jag tycker att vi ska titta uppåt i tabellen, säger Lars Karlsson i Tjust.
Det blir arrangerande Överums IK och Gunnebo IF som möts i finalen i Plogcupen på lördag. I går kväll vann Gunnebo den andra semifinalen på Bruksvallen mot Hammarsgärde med klara 7-1, efter 2-1 i halvtid. Eftersom det skiljer två divisioner mellan lagen hade Hammarsgärde två bonusstraffar mot Gunnebo.
IFK Västervik vann i går kväll en träningsmatch mot Västerviks FF B-lag med 5-1 (2-1). IFK-målen gjordes av Magnus Karlsson 2, Filip Johansson, Mathias Svensson och Jonny Johansson. För VFF nätade Daniel Fristedt.
SM spelas denna vecka i på Lugnets skidstadion i Falun.
Alkstedt avancerar i VM
I den första kvalmatchen i Plogcupen i Överum vann Överums IK över BOIF med 5-1. - Vi var spelmässigt bättre. Det var roligt att se efter en tung vår, säger Överums tränare Tobias Pettersson.
Peter Ljung, som kör för Västervik Speedway, är en av åtta förare som är klar för SM-finalen som avgörs 18 september i Vetlanda. De andra som är klara för final är: Andreas Jonsson och Fredrik Lindgren (Dackarna), Antonio Lindbäck och Jonas Davidsson (Piraterna) Thomas H Jonasson (Vetlanda), Magnus Zetterström (Indianerna) och Daniel Nermark (Valsarna). 14 förare är listade till kval till SM-finalen.
Det var Tommy Johansson som gick upp i SM-ledning i rallycross. Inte Tommy Svärdh som VT påstod i en rubrik i gårdagens tidning.
Svemo reder ut begreppen, men det kan ta tid innan beslutet kommer
Västervik Speedway ansöker om rekonstruktion eftersom att föreningen har förlorat elitlicensen och möjligheten att köra i elitserien. Men vad innebär egentligen rekonstruktion?
Världens största ungdomsturnering, Gothia Cup, avgjordes förra veckan och Västerviks kommun hade ett deltagande lag. Det var IFK Västerviks P95, som gick vidare från gruppen men sedan straffades ut i 64-delsfinalen.
Emma Lundberg och Matilda Rehn Tyrholm spelade i söndags en Open i Göteborg. Nio lag ställde upp och gjorde upp om viktiga poäng för att kvala in till SM kommande helg.
Bandyuppehållet är långt under sommaren. Så pass långt att fyra ungdomar i Tjust Bandy har valt att åka på sommarläger, och självmant lämnar strand och bad för is och kyla.
Det är ovanligt med rallytävlingar på måndagar, men Ydre MK i Österbymo ordnade i går, måndag eftermiddag, en rallytävling över tre sträckor. Cirka 22 kilometer fördelat på tre specialsträckor, varav en sträcka kördes två gånger. Ett sjuttiotal rallyekipage hade anmält intresse, däribland Tjust MK-förarna Cindy Brüggeman och Mattias Jonsson.
Västervik söker rekonstruktion
Tänk dig närmare 300 personer som jagar dig genom centrala Göteborg efter en ungdomsmatch i Gothia Cup. För Felix Tengver i IFK Göteborgs P16-lag var det verklighet i torsdags . - Vi fick springa för livet, det var extremt obehagligt, säger han.
Det finns positiva nyheter kring Felix Tengver, 16, också. För tre år sedan flyttade han till Göteborg från Västervik för att satsa på fotbollen. Nu har han blivit antagen till ett fint fotbollsgymnasium och drömmen om att bli fotbollsproffs lever vidare.
Joakim Englund, back, som tidigare har spelat för Vita Hästen har fått ett kontraktsförslag från VIK. - Det stämmer. Kontraktet är vi överens om, men det hänger på jobb.
Johanna Larssons finalplats i WTA-tourtävlingen i Slovenien gav henne ett rejält lyft på tennisens världsranking - från 84:e till 66:e plats. Sofia Arvidsson är 61:a. I toppen är det oförändrat, Serena Williams leder före Jelena Jankovic och Venus Williams.
Travtränaren Stig H Johansson får böta 225 000 kronor sedan hans stjärnhäst Bobtail fastnat i ett dopningsprov, skriver Aftonbladet på nätet. Analyser av testet, som gjordes på Axevallas travbana den 27 februari, visade att hästen hade medlet prokain i sig.
Det går sådär för Karin Alkstedt i VM i E-jolle i Arkösund. Måndagen bjöd på två race. I det första slutade Alkstedt på plats 22 och i det andra kom hon tia.
I helgen anordnades regionala hopp- och dressyr tävlingar för ponny och storhäst i Udden.
Västervik Speedways Robin Bergqvist har missat ett stort antal matcher. Men inte på grund av bristande motivation. Tvärtom. Han vill köra varje match.
Efter den tredje deltävlingen i junior-SM i rallycross, leder Tommy Johansson, Tjust MK, med två poäng före Tobias Svärdh, MK Orion.
Tändkuledunk över Fiskaretorget
visa fler