Rasar på domaren efter ny strafförlust

Mot Skövde åkte VIK på ännu en strafförlust. Och efter matchen sågade VIK:s tränarduo domaren Richard Magnusson längs fotknölarna.

Jimmie Jansson och Simon Mitman

Jimmie Jansson och Simon Mitman

Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Ishockey2015-01-31 19:37

Västerviks IK och straffavgöranden är en usel kombination den här säsongen.

I grundserien var VIK med om en sådan, då blev det förlust mot Lindlöven. I Allettan har det varit desto värre. Mot Skövde kom det tredje straffnederlaget på tre försök, sedan tidigare hade VIK fått ge sig mot Tranås och Vimmerby.

– Det känns jäkligt surt. Och det är en svaghet för oss helt klart, säger assisterande tränaren Ragnar Karlsson.

I tur och ordning brände Sebastian Bengtsson (dragning), Jimmie Jansson (dragning) och Pierre Gustavsson (skott) sina chanser när de kom fria med Skövdekeepern Pierre Svensson.

Skövde missade sina två första, men avgjorde sedan då Emil Alengård hittade luckan mellan benen på Ludvig Engsund.

– Sebastian satte en senast mot Vimmerby och var ganska given. Jimmie vet vi vad han kan i de lägena och han ville själv lägga en. "PG" fick chansen då vi kände att vi ville ha en med ett distinkt skott då dragningar är svårt, säger Ragnar.

Tränar ni något på straffar?

– Ingenting i stort sett. Men det är svårt att träna på det. Det går inte att jämföra en straff på träning mot en straff där det gäller något och det är mycket publik. Det mesta handlar om det mentala, och vi försöker känna av vilka som är heta för dagen.

VIK har fortsatt ett bra läge i Allettan, men tre poäng mot Skövde hade gjort det till ett gyllene sådant. 3–4 skrevs slutsiffrorna till.

VIK ledde med 1–0 och 2–1, låg under med 2–3, men kvitterade till 3–3 genom ett superskott av Filiph Engsund med knappt fem minuter kvar av tredje perioden.

– Skövde ställde upp på egen blå och egentligen borde det ha passat oss. Vi fick aldrig upp farten. Vi är som sämst när vi spelar utan fart, men ruskigt bra när vi åker mycket skridskor. Tyvärr fanns inte det rätta drivet hos oss, vi mötte nästan alltid fem samlade spelare, säger Mattias Karlin.

En situation som blev viktig för matchen var när Linus Boström åkte ut, 2+10 minuter, för checking from behind som domaren Richard Magnusson kallade det. Det innebar spel 3 mot 5 för VIK, och där gjorde Skövde tunga 3–2.

Det skapade irritation, både bland publiken och i VIK-båset. En annan händelse som gjorde VIK:arna förbannade var när Joakim Englund åkte ut för slashing, och VIK fick avsluta tredje perioden i box play. Englund blev själv fälld dessförinnan, något som gav Skövde en målchans, när då Englund tog till oschyssta medel för att hindra det åkte han ut trots att Skövde förskonades precis innan.

– Magnusson måste ha kollat in tabellen och velat att Skövde skulle vinna. Det är bedrövliga domslut båda två. Det är knappt någon idé att försöka få en förklaring, han är för feg för det, dundrar Mattias Karlin.

– Situationen med Boström, den blåste ju inte Magnusson för först. Men så fort Skövdespelaren ligger och har ont, då är det utvisning. Det är så löjligt. Det var en kampsituation, det är inte så att Boström går in för att skada motståndaren, han måste vara beredd på en tackling i det läget, säger Ragnar Karlsson.

3–4 efter straffar

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!