Ny ägare är Anna-Klara Margareta Hansdotter Westerdahl, 66, från Vreta Kloster. Priset blev 1 400 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i april 2025. Huset har en boyta på 100 kvadratmeter.
Bara några hundra meter bort såldes för mindre än en månad sedan ett annat hus, på Fågelsångsvägen 9. Där landade priset på 1 950 000 kronor för ett något mindre hus på 99 kvadratmeter.
De senaste tolv månaderna har det sålts åtta hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Bjursundsvägen 33, som gick för 2 600 000 kronor.
Under samma period har det sålts 31 bostäder i postorten Loftahammar. Priset per kvadratmeter är 36 366 kronor.
Priserna på villor i Västerviks kommun har stigit med 7,5 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna i princip stått stilla under perioden.
Samma siffror för senaste året är 4 procents ökning i Västerviks kommun och 0,9 procents prissänkning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 20 860 kronor per kvadratmeter i Västerviks kommun, mot 19 093 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Loftahammar senaste tolv månaderna:
1. Ytterby Runnkalen 7. Pris: 4 500 000 kronor.
2. Flatvarp Ekö 7. Pris: 4 300 000 kronor.
3. Ytterby Runnkalen 10. Pris: 4 000 000 kronor.
4. Loftahammar Skogfrid. Pris: 3 500 000 kronor.
5. Kårö Sjövik. Pris: 3 500 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.