Då var priset 510 000 kronor. När samma fastighet nu säljs har den stigit i värde, och kostade 1 200 000 kronor. Nya ägare är Rebecca Annette Seavers, 34, och Emil Olof Gabriel Eriksson, 40. Huset är byggt 1937 och har en boyta på 112 kvadratmeter. Ägarskiftet blev klart i augusti 2024 och köpesumman blev 1 200 000 kronor.
Så sent som för tre månader sedan såldes ett annat hus ett par hundra meter bort, på Furuvägen 11B. Där blev priset för ett något mindre hus, 107 kvadratmeter, 1 075 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 16 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Loftagatan 15, som gick för 3 100 000 kronor.
Under samma period har det sålts 53 bostäder i postorten Gamleby. Priset per kvadratmeter är 15 191 kronor.
Priserna på villor i Västerviks kommun har stigit med 18,7 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 5,6 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 17 procents ökning i Västerviks kommun och 8,9 procents ökning i länet.
I snitt måste du betala 17 229 kronor per kvadratmeter i Västerviks kommun, mot 18 229 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.