Öppet brev till Moderaternas kommunalråd i Kalmar län.
Sverige har sedan valet 2014 varit synnerligen svårstyrt i och med det osäkra parlamentariska läget i riksdagen. För oss socialdemokrater har målsättningen för det politiska arbetet därför varit att försöka åstadkomma bredast tänkbara samarbete för Sveriges bästa. Även lokalt i Kalmar län har detta skett, bland annat i Vimmerby där vi styr tillsammans med er moderater. Alternativet att låta Sverigedemokraterna diktera villkoren – ett parti vars rötter finns i nynazismen – har för oss hela tiden varit uteslutet. Även tidigare moderatledaren Fredrik Reinfeldt och senare Anna Kindberg Batra har avvisat ett direkt eller indirekt samarbete med Sverigedemokraterna med samma anledning som vår: nämligen att alla människor lika värde är grundläggande i en demokrati.
Sverigedemokraterna försöker nu söka ett organiserat samarbete med er moderater. Genom personliga brev till ledande kommunföreträdare vill Jimmie Åkesson förra ”inofficiella samtal”. Brevets avsikt är att kasta in Sverige i en ny regeringskris och skapa nya samarbeten ute i kommunerna. Vi har noterat att det parallellt har höjts röster inom ert parti för att moderaterna ska börja regera passivt eller aktivt med Sverigedemokraterna. Situationen i Gävle ses av somliga som inspiration för hur riksdagen och kommunfullmäktigen ska kunna styras i framtiden. I Gävle har det rödgröna styret avgått efter att Sverigedemokraterna meddelat att partiet tänker rösta på Alliansens budget. Gävle är en testballong för moderaterna, har en del beskrivit frågan.
Enligt en enkätundersökning anser hela 54 procent av er moderata kommunpolitiker att man kan samarbeta med Sverigedemokraterna, så länge det handlar om passivt stöd. Endast 37 procent tycker det är en dålig idé. Vi ser förstås mycket allvarligt på hur Sverigedemokraterna på det här sättet kan ges ett avgörande inflytande och få sätta dagordningen för politiken i riksdag, landsting och kommuner. Ett samarbete med Sverigedemokraterna, oavsett om det är passivt eller aktivt, öppnar för en helt ny situation, inte minst när det gäller samhällsdebatten och normaliseringen av rasism och främlingsfientlighet. Vi betraktar r allt samröre med Sverigedemokraterna som en slags tidsinställd politisk bomb. Sverigedemokraterna kommer förr eller senare vilja påverka inriktningen och kräva tydliga politiska avtryck för att stötta moderaternas eller alliansens budgetförslag.
Vi vänder oss därför till er moderata företrädare i Kalmar län med följande fråga: Kan ni tänka er att styra genom att vara beroende av Sverigedemokraterna?
Vi Socialdemokrater i Kalmar län är mycket tydliga på den punkten. Som seriöst och etablerat parti kompromissar vi aldrig i synen på människovärdet. Vi kommer därför aldrig regera med Sverigedemokraterna som stödparti. Vi är alltid villiga att söka samarbete över blockgränsen för att på bästa sätt ta ansvar för våra kommuners utveckling.