Nu i juni springer Västerviks studenter ut, för att sedan ge sig vidare ut i vuxenlivet. Vissa ungdomar kommer att påbörja vidare studier redan till hösten, medan andra kommer att söka sig till arbetsmarknaden. Många ungdomar känner tyvärr oro inför framtiden; kommer jag lyckas få ett jobb, eller kommer jag hamna i arbetslöshet?
Ibland för att framföra politiska skiljelinjer använder politiker ungdomar och deras framtidsdrömmar som ett slagträ i debatten, tyvärr. Det är viktigt att vi inte skrämmer bort framtidsdrömmarna för ungdomar som söker jobb. Ibland sägs att en hel generation kan gå förlorad, vilket är ett felaktigt påstående. Många ungdomar får relativt snabbt ett arbete – långtidsarbetslösheten bland ungdomar i Sverige är den lägsta i Europa. För oss moderater är det viktigt att se till att skolan förbereder eleverna för en anställning, och att trösklarna mellan studier och arbetsmarknad är låga.
Men det är bekymmersamt att en som vill och kan arbeta inte får möjlighet till detta. För några unga är vägen till jobb lång och krokig. Svårast har den som gått gymnasiet utan fullständiga betyg, tyvärr är den gruppen relativt stor. Att inte ha en fullgjord utbildning minskar chanserna att få ett arbete, då många arbetsgivare ser en fullgjord gymnasieutbildning som ett minimikrav. Förutom satsningar på återupprätta kunskapsskolan, är det viktigt med olika medel att få unga utan fullständiga betyg till arbetsmarknaden eller tillbaka till studier. Folkhögskolesatsningen innebär att arbetslösa ungdomar under 25 år som saknar slutbetyg från grund- eller gymnasieskola kan ta del av insatsen från första dagen i arbetslöshet.
Det handlar även om att sänka trösklarna in på arbetsmarknaden för unga genom att göra det enklare och billigare för företagen att anställa unga. Genom satsningar på halverade arbetsgivaravgifter för unga och sänkt restaurangmoms, ser vi att fler företagare välkomnar unga till arbetsplatser runt om i landet.
Siffrorna talar sitt tydliga språk. Våra reformer har haft effekt. Svenskt Näringsliv presenterade förra året en undersökning som visar att fyra av tio företag har fler unga anställda tack vare sänkt arbetsgivaravgift. Vår satsning på halverad restaurangmoms lett till 6000 nya arbetstillfällen i Sverige, varav nära 100 i Kalmar län, enligt branschorganisationen Visita.
Riksdagens utredningstjänst har brutit ner den förväntade kostnadsökningen för företagen länsvis (RUT 2012:795). Kalmar läns unga, däribland Västerviks ungdomar, skulle bli över 400 miljoner kronor dyrare att anställa genom att slopa de halverade arbetsgivaravgifterna. Det är helt fel väg att gå, om målsättningen är att fler unga ska kunna få ett jobb efter avslutad studentexamen.