Lova bättre arbetsmiljö!

Bättre arbetsmiljö. Ulla Lindqvist, LO, efterlyser bättre arbetsmiljö, bland annat inom bilindustrin.Foto: Erwan Duvand/Scanpix

Bättre arbetsmiljö. Ulla Lindqvist, LO, efterlyser bättre arbetsmiljö, bland annat inom bilindustrin.Foto: Erwan Duvand/Scanpix

Foto: Fotograf saknas!

Västervik2005-12-30 00:25
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Jul- och nyårshelgerna ger möjlighet till avkoppling för de allra flesta löntagare. Ett ofta slitsamt och stressigt arbetsliv kräver vila och ordentlig återhämtning. Arbetet är påfrestande för väldigt många.
Enligt en aktuell LO-undersökning har i stort sett alla fått en sämre arbetsmiljö de senaste tio åren. Hårdast har kvinnliga arbetare drabbats. Kraven har ökat och inflytandet minskat. Arbetet har blivit tyngre och möjligheterna att ta paus har blivit färre. Nästan 60 procent av kvinnorna inom industrin har ont i axlar eller armar varje vecka.
Många kvinnor inom industrin kan berätta om att de blir tvungna att vrida och böja sig på samma sätt många gånger i timmen varje dag. Och kvinnorna inom den offentliga sektorn kan vittna om att deras arbeten har blivit tyngre och mer påfrestande.
Varför har det blivit så här? Det finns naturligtvis mängder med förklaringar. Vi vet att underbemanning och bristande arbetsmiljöarbete spelar stor roll. Men det finns inga orsaker som ursäktar arbetsgivarna. Det är oacceptabelt att människor blir sjuka eller fullkomligt uttröttade av sitt arbete. Arbetsgivarna har ansvaret för sin personal och är i högsta grad ansvariga för att arbetsplatserna drastiskt har försämrats.

LO och våra medlemsförbund har vid många tillfällen försökt få upp arbetsmiljön på arbetsgivarnas dagordning. Tyvärr har det varit svårt. Som situationen har utvecklats är den ohållbar. Vi kommer därför att fortsätta driva kravet på friska arbetsplatser. Vi diskuterar bland annat att lyfta den frågan i kommande avtalsrörelse. För att åstadkomma förändringar krävs dock att alla arbetsgivare intresserar sig.
Om landets arbetsgivare ska avge några nyårslöften borde det vara att anstränga sig för att skapa ett hälsosamt och utvecklande arbetsliv. Ett sådant löfte bör innehålla bättre anpassad bemanning så att personalen inte behöver gå på knäna, ett ökat inflytande för de anställda, mer av systematiskt arbetsmiljöarbete och ett löfte om att följa gällande lagar och avtal.
Arbetsgivare, när Sveriges löntagare kommer tillbaka efter helgerna måste det till en förändring! (SNB)
DEBATT
Ulla Lindqvist är LO:s andre vice ordförande och ansvarig för arbetsmiljöfrågor. 
Läs mer om