Båtsmansstugorna i Västervik. Som relativt nyinflyttade till Västervik från Linköping, skäms man nu över att bo i Västervik. Det man främst hört talas om i Västervik var Visfestivalen, Båtsmansstugorna, Gränsö Slott och Gränsö ljusstöperi.
Nu har vi fått höra och läsa om att man ska höja hyran för Sanna Ackrell och Båtsmansstugorna från 12 000 till 80 000 kr/ år. Med tanke på att det bara är öppet tre–fyra mån/ år är det ju en orimlig hyreshöjning. Båtsmansstugorna har ju ett kulturellt värde för Västervik, liknande Gamla Linköping.
När man läser i tidningen om lägenheten Bostadsbolaget disponerar i Stockholm till en kostnad av 18 000 kr/ mån och som mest har använts till rena nöjesresor. Dessutom har de ju en stuga på Hasselö som personalen får hyra till en låg kostnad/ vecka. Detta gör ju att man blir lindrigt sagt arg.
Stödkonserten för familjen Ackrell den 8 juni var ju fin och säkert en bra hjälp till dem. Tack alla arrangörer och artister som ställde upp gratis och genomförde denna. Tack till alla som skänkte lotterivinster. Nu tycker vi att Bostadsbolaget får ta tag i detta och sänka hyran till en rimlig nivå. Vad gör ni politiker åt detta???