Föreningsarkivet valde ny ordförande
Vid ett extra årsmöte på tisdagskvällen så valde Norra Kalmar läns Föreningsarkiv en ny ordförande. Taisto Johansson ersätter Tommy Fredriksson som avgått av personliga skäl.
Ordförande. Vid ett extra årsmöte med föreningsarkvet skedde ett fyllnadsval av ordförande på ett år. Tidigare arkivföreståndaren Taisto Johansson åtog sig uppdraget. Foto: ANDERS STEINER
Foto:
Tills vidare är Taisto Johansson vald för ett år. Ett fyllnadsval eftersom tidigare ordföranden var vald för två år.
Det fanns flera anledningar till att anordna ett extra årsmöte. Vid det ordinarie tidigare i vår så skedde inget val till kassörsposten. Nu valdes Ingmar Johansson. Dessutom fanns det ytterligare att diskutera kring ekonomin och kommande års budgetar.
- Föreningsarkivet har ofta haft en ansträngd ekonomi, säger Taisto Johansson. Men fullt så ansträngd som beskrevs vid det ordinarie årsmötet är den inte.
Föreningsarkivet är beroende av bidrag och att de arkivbildare som finns betalar sina årsavgifter.
- Som jag kan se det i dag så skulle år 2007 kunna ge ett litet plus med några kronor.
Men då gäller som sagt att alla slantar så att säga faller på plats. Ett klart framsteg är det dock då föreningsarkivet tidigare år brottats med underskott på upp till 30 000 kronor. Nu är föreningen dessutom i stort sett skuldfri.
- Men det gäller nu för mig som ordförande att intensifiera kontakterna med politiker, hembygdsföreningar, banker och andra, säger Taisto Johansson. Jag har många idéer som jag skulle vilja se förverkligade.
Då måste du väl sitta kvar mer än ett år i alla fall?
- Om det vill ha mig så stannar jag kvar på posten.
Norra Kalmar läns Föreningsarkiv finns på nedervåningen i Bryggaren vid Spötorget. Antalet arkivbildare är cirka 600. Men bara 189 av dessa är "levande" arkivbildare och som kan betala årsavgift.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!