Kalle på Hälla fyller 105

I morgon fyller Karl Andersson, mer känd som skutskepparen "Kalle på Hälla", 105 år.

Karl Andersson, kanske mer känd som "Kalle på Hälla" fyller 105 år i morgon.

Karl Andersson, kanske mer känd som "Kalle på Hälla" fyller 105 år i morgon.

Foto: Brandin Hans

Västervik2008-06-05 00:07
- Jag kommer att fira högtidsdagen i Loftahammar, säger Karl Andersson, som är mycket vital, det är bara hörseln som sviktar. Han har just flyttat tillbaka till Edshöjden efter att ha bott på Erneborg i Gamleby under det år som Edshöjden fått en rejäl ansiktslyftning. Nu bor han i samma rum som tidigare, men det är stor skillnad. - Det är väldigt annorlunda, tidigare var det mycket nedslitet. Det känns bra och jag är väldigt nöjd. Idag återinvigs Edshöjden av landshövdingen, som säkert kommer att hälsa på hos Karl Andersson och gratulera. Gratulationer lär det bli i massor på Sveriges nationaldag då han har öppet. Bara de närmaste släktingarna blir ett 70-tal personer med bland andra barn, barnbarn, barnbarns barn och barnbarns barnbarn i uppvaktningen.Kommer du att orka med ett så stort kalas som det ser ut att bli?
- Ja visst orkar, jag får väl sätta mig ner och ta igen mig ibland, säger Karl Andersson och plirar med sina pigga ögon. Det är ingen tvekan om att han både kan och vill ha ett stort kalas.Efter kalaset ser han fram emot att få följa med på tremastskonare Vega när hon gör sin första seglats efter renoveringen, det blir senare den här månaden.Karl Andersson började arbeta på skutor i kustfart redan som 14-åring när han hade sommarlov. Sin första egna skuta köpte han på 1930-talet och sammanlagt har han haft tre stycken. Skutor som gick med styckegods utmed Östersjökusten. En tid följde dottern Alice (Karlsson) med och seglade jungman på skutan.De första tio åren som egen skutskeppare seglade han utan motor.- Men jag har ägnat mig nästan lika mycket åt fiske som åt skutfrakt, säger Karl Andersson som hade sitt hemman Hällen inne i Hällviken på vägen ut mot Stora Askö. Numera är det sålt.
Pensionär i 40 år
1903 föds Kalle på Hälla, samma år börjar Henry Ford sälja sin A-Ford, Danmark säljer Jungfruöarna till USA.1917 börjar segla på skutor, Första världskriget rasar och i december samma år blir Finland självständigt från Ryssland. 1968 blir folkpensionär och Sovjetunionen invaderar Tjeckoslovakien.2008 har varit pensionär i 40 år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om