"Trevligast var att hjälpa folk ta sig ur sina problem"
De flesta gäldenärer har han blivit vän med efter att ha givit dem goda råd om hur de tar sig ur sina ekonomiska problem. Av en riktigt ilsken man blev han dock jämförd med Hitler. På måndagen gick kronofogde Lars Lundgren i pension efter 35 år i Västervik.
En annan kronofogde, Nils-Erik Hollander, gick i pension redan för tio år sedan. Nu dök han upp på kronofogde Lars Lundgrens sista arbetsdag och överlämnade en fin flaska skotsk singelmaltwhisky.
Foto: Kjell-Arne Karlsson
- Faktum är att vi i nästan samtliga fall blivit vänner, gäldenärerna och jag. Bara i ett enda fall jämförde en rasande man mig med Hitler. Det är bara ugnarna du saknar, skrek han åt mig.Sälja fastigheter blev Lars Lundgren mer eller mindre specialist på. Inte minst i samband med den stora fastighetskrisen i början av 90-talet.- Numera säljs kanske en fastighet i månaden i Västervik på exekutiv auktion. På den tiden var det fem i veckan, minns Lars Lundgren som jobbat lite på övertid i och med att han snart blir 66 och ett halvt år. På senare år har han arbetat som juridisk expertkonsult åt myndigheten.- Lars Lundgren har alltid satt jobbet i första rummet och har trots att han ju är sjuk nästan aldrig varit hemma för sjukdom, säger arbetskamraterna.1975 hade Västervik en egen kronofogdemyndighet, sedan tio år tillbaka. Genom åren har flera omorganisationer genomförts. Idag är Kalmar län, Skåne, Blekinge och kronoberg en och samma enhet.Vad ska du göra nu?
- Det är inte enbart roligt att sluta. Jag har inte så många fritidsintressen eller hobbies, så vi får väl se vad det blir framöver, säger Lars Lundgren när han sitter ensam på sitt tjänsterum med en kartong av hopplockade saker han tänker ta med sig hem sedan han fikat en sista gång med personalen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!