Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
750 kronor per termin betalar jag som förälder till tonåringens lunch på gymnasiet. Kanske en stor summa att betala, men vad får jag för pengarna? På en termin är det cirka 75 skoldagar, alltså betalar jag som förälder 10 kronor per lunch. Och vad får tonåringen för den summa? Jo, en god, vällagad, varierande kost som han dessutom kan äta sig mätt på.