Bekväma marschkängor till polisen i stället för nytt polishus

Västervik2004-09-16 01:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Polisen skall inte vistas inomhus annat än för vila mellan passen. Då behövs det inte vara så flott, huvudsaken är att det finns en säng för vila.
Vi som är gamla vet hur vårt rättssamhälle fungerade förr.
Man kunde komma till en okänd stad vilken tid som helst på dygnet, körde man Storgatan fram och spejade in på sidogatorna, så fanns det alltid en polis man kunde fråga om allt, han kände sin stad som sin egen byxficka.
Och ställde upp om man behövde hjälp. Det var då det...
Svensson kunde sova lugnt vid öppet fönster och olåst ytterdörr. Familjens cyklar stod olåsta vid husväggen, och de var kvar på morgonen.
Polisen är till för att skydda samhället. Inte tvärt om, så bygg inga polisbunkrar. Utan ut på gator och torg och vissa upp er. Så vi får tillbaka den aktning och respekt vi hade förr för polismakten.
Läs mer om