Goda skäl att konkurrensutsätta kommunal verksamhet

Västervik2006-06-19 00:25
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Svar till Lärarförbundets lärare vid den grundläggande vuxenutbildningen och SFI.
Vi i majoriteten är mycket nöjda med Komvux och SFI:s pedagogiska verksamhet, det beröm som ni fått i kvalitetsredovisningen är välförtjänt och befogad.

Anledningen till att vi vill konkurrensutsätta verksamheten är att vi vill se om vi har rätt kvalitet till rätt pris. Övrig verksamhet inom barn- och utbildningsnämndens ansvarsområde har sett över sin verksamhet och slimmat sin organisation med besparingar som följd. Nu är det Komvux tur att dra sitt strå till stacken. Vår uppfattning är att vi inom Komvux har en för hög kostnad för ledning och administration. Vi är dock väl medvetna om problem och brister med den statistik som finns för att kunna jämföra verksamheter mellan olika kommuner.
Genom att konkurrensutsätta delar av Komvux och SFI får vi i nämnden en klar bild över effektiviteten i verksamheten. Att konkurrensutsätta en verksamhet är inte detsamma som att sälja ut den till privata aktörer. Vid en konkurrensutsättning kan vi jämföra vår egen kommunala verksamhets pris och kvalitet med andra aktörer. Först efter en jämförelse, det vill säga en upphandling, kan vi fatta beslut om vi ska behålla verksamheten i egen regi eller lägga ut den på entreprenad. Visar det sig att vi har rätt kvalitet till rätt pris i vår egen verksamhet ska vi naturligtvis inte anlita några externa entreprenörer, då har vi den bästa verksamheten själva.

Beslutet att förlägga Komvux och SFI till Tjustskolan har inget med konkurrensutsättningen att göra. Vi ser Tjustskolan som ett nytt lärcentrum för vuxnas lärande, där vi gärna ser att fler aktörer än den kommunala vuxenutbildningen bedriver verksamhet. Så oavsett vilken aktör som kommer att bedriva vuxenutbildning eller SFI så kan den förläggas till Tjustskolan.

Att vara konkurrensutsatt är i sig utvecklande och positivt för den egna verksamheten. Ser vi på vårt eget kommunala gymnasium så har man där förbättrat en redan bra verksamhet och blivit mer konkurrenskraftiga. Vår förhoppning är att det ska visa sig att vår egen verksamhet på Komvux och SFI har både den bästa kvalitén och den kostnadseffektivaste organisationen när jämförelsen görs.(c)
Läs mer om