Minskad bensinförbrukning är en fredsfråga
Protester i Nigeria. I Lagos i oljelandet Nigeria skedde protester i september i år då fattiga och fackligt aktiva protesterade mot ökad fattigdom.Foto: George Esiri/Scanpix
Foto: Fotograf saknas!
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
När man ser på miljöpartiets politik, till exempel gällande energianvändning, måste man förstå att partiets ideologi bygger på en insikt att vad vi gör här i dag ofta påverkar människor på andra platser på jorden och kommande generationer. Utifrån detta anser vi att vi har en skyldighet att ta hänsyn till hur vår konsumtion påverkar människorna i andra länder, liksom våra barns möjligheter att kunna leva drägligare liv.
För miljöpartiet innebär det en svensk energipolitik som vare sig skadar det globala klimatet eller den lokala miljön i de länder där olja eller andra energiresurser tas ur jorden. Miljöpartiet är i detta avseende unikt i svensk politik, och vi är helt säkra på att vår hållning kommer att visa sig riktig och att vi är vägvisare in i framtiden.
Oljan som bränsle har två stora nackdelar.
För det första: konsekvenserna av en ökande växthuseffekt kan bli dyra för mänskligheten. Det betyder risk för att livsmedelsförsörjningen havererar i vissa länder, översvämningar i låglänta områden, extrema värmeböljor med stora skogsbränder, ökenutbredning och ökad orkanaktivitet som följd.
För det andra: Oljeberoendet medför att det är ekonomiskt lönsamt att kränka mänskliga rättigheter i många länder. Vid oljekällorna finns många potentater med blod på sina händer
Enligt nr 6/2005 av tidningen "Södra Afrika" är situationen i Nigeria, ett av världens största oljeländer, katastrofal på grund av oljetillgångarna. Fattigdom, stridigheter mellan olika etniska grupper och en förstörd miljö är resultatet av de utländska oljebolagens framfart.
Sedan 1958 bränns den gas som vanligen följer med oljan, trots att det är förbjudet i lag. Det innebär ohälsa för befolkningen. Protester mot oljebolagen kan resultera i våld och ibland död. Vinsterna från oljeexploateringen tillfaller i landet en liten elit, och lämnar majoriteten av befolkningen i vad som Världsbanken betecknar som absolut fattigdom, det vill säga med inkomster på under en dollar per dag.
I "Tillståndet i världen" 2002 från Worldwatch Institute kan man läsa att regeringsstyrkor i Sudan bombar byar i förmodade oljerika områden. I Colombia betalar utländska oljebolag en "krigsskatt" för varje fat olja, något som finansierar armén. Armén trycker ner protester mot oljeutvinningen. Angola är ett annat exempel där oljan innebär övergrepp.
Detta måste vi som konsumenter betakta. Vi har en skyldighet att ta ställning En rättvisemärkt bensin lär vi aldrig kunna tanka. Med bilar drivna av svensk etanol har vi möjlighet att se till att tillräckliga miljökrav och fackliga och mänskliga rättigheter tillgodoses på ett bra sätt. Krav som miljöpartiet står bakom.
Så nästa gång du tankar bilen med bensin, tänk då på att de verkliga kostnaderna för bilismen i till exempel Sverige ofta betalas av människor på andra platser på jorden - ibland med livet.