Pensionärer har misstolkat Kärnekull

Västervik2004-11-16 01:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Jag tycker att de senaste dagarnas insändare från olika pensionärer kanske misstolkat det som stod i VT. Herr Kärnekull har gjort en ?rent? ekonomisk rapport över vad som skulle vara bra för länet. Rent ekonomiskt och skulle Västervik och andra småkommuner i länet må bättre av att folk i arbetsför ålder flyttade hit. Rent ekonomiskt alltså, inget annat! När jag läste artikeln tolkade inte jag, att Försäkringskassan inte ville ha hit pensionärer. Snarare så skulle jag vilja påstå att det var journalistens egna tolkningar.SVAR:
Redan i början av artikeln om Försäkringskassans utredning framgår det tydligt att det främst handlar om inflyttade förtidspensionärer. Men både i utredningen och i artikeln (som citerar utredningen) sägs att både ålders- och förtidspensionärer som flyttar till kommunen ses som ?ett långsiktigt hot?. Någon egen tolkning av detta har inte skett i artikeln.
Vid intervjun har Erik Kärnekull fått förtydliga sin syn på problemet och han säger då att det handlar om ett kommunalekonomiskt problem, vilket utan tvekan torde framgå av artikeln. Erik Kärnekull har själv inte haft några avvikande synpunkter på de citat han tillskrivs här.
Läs mer om