"Privata" bryggor
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Precis som när det gäller Ljungheden så återger du inte hela sanningen när du skriver att jag vill riva alla "privata" bryggor.
Det du relaterar till "att jag propagerar för rivning av "privata" bryggor" handlar om alla de bryggor på kommunal mark som saknar känd byggare och inte heller underhålls.
Min fråga handlar om vem som har ansvaret. Vem har ansvaret om ett barn går ut på bryggan och den går sönder och barnet ramlar i och drunknar. Om ingen känd ägare finns till bryggan så tror jag att kommunen är ansvarig rent juridiskt. Och är bryggan i dålig kondition så anser jag att kommunen skall se till att den rivs. Innan en olycka händer.
Jag tycker också att det ska finnas avtal som reglerar underhåll av bryggor och vem som ansvarar.
Anders Helderuds svar tolkar jag som att det är fritt fram för den som vill bygga en egen brygga på kommunal mark. Det sa jag också till fullmäktiges församling och till dig som åhörare.
Jag tycker inte heller att vi ska godkänna att bryggor byggs på kommunal mark och sedan hägnas in för att betraktas som privat egendom. Där fick jag medhåll av kommunalrådet, som visade ett exempel på bild. För att slippa sådant anser jag att det behövs ansökan om tillstånd. Alla behöver inte ha en egen brygga. Det är många personer som har gått ut på dessa "privata" bryggor och blivit bortkörda av de så kallade ägarna.
Svaret jag fick från kommunalrådet gör att jag väntar mig att något görs åt problemet.
Att dåliga bryggor rivs.
Att ansvarsfrågan utreds och avtal upprättas.
Att "privata" bryggor görs tillgängliga eftersom marken är kommunal.
Du får gärna skriva vad jag säger men jag räknar med att det som tidningen skriver inte ska vara vinklat utan korrekt återgivet.
"Det är bara att riva", sade Mariann Gustavsson ordagrant, och påpekade att det för 33 år sedan bara fanns ett par stycken bryggor på Gränsö.
"Det är dags att göra någonting", svarade kommunalrådet Harald Hjalmarsson.
Det tycker jag också. Men strunta i bryggorna, det finns det som är mycket viktigare att göra i den här kommunen.