September 2004
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.
2 SEPTEMBER. Klart för bygge av nytt polishus i Västervik sedan regeringsrätten beslutat att inte ta upp ärendet. Därmed står Kammarrättens dom fast.
3 SEPTEMBER. Fiasko för EU-projektet Kustlandet med kontor i Gamleby. Bara tre jobb mot förväntade 140 har skapats. Kostnaden hittills är 37 miljoner kr.
4 SEPTEMBER. Det går bra för Akzo Nobel i Gamleby, som anställt ett tiotal tidigare Electrolux-anställda.
5 SEPTEMBER. En tavla av Hilding Bossler kan bli räddningen för Gunnebo Folkets hus. Föreningen lämnar tavlan som säkerhet för ett kommunalt borgenslån.
6 SEPTEMBER. Gunnebo Folkets hus vill lämna en tavla av Hilding Bossler som säkerhet för ett kommunalt lån.
7 SEPTEMBER. ABB etablerar verksamhet i Västervik och rekryterar folk från Electrolux.
8 SEPTEMBER. Elever måste flyttas om mellan skolorna i Västervik för att klara de kommande förändringarna. Troligtvis kommer Karstorpsskolan att läggas ned.
8 SEPTEMBER. Cirkus Mustang tvingas ställa in i Överum sedan djurrättsvänner protesterat utanför cirkusen.
9 SEPTEMBER. På Västerviks Logistik och Industri AB är det glada miner. Vd Carl-Johan Carlstedt ser med tillförsikt på framtiden för hamnen.
10 SEPTEMBER. Boningshuset vid Barnens zoo i Falla brann ner till grunden. Ingen person skadades.
11 SEPTEMBER. Krögarna i Västervik sätter sig på skolbänken för att tillsammans försöka få slut på fylleriet och bråket vid krogarna.
13 SEPTEMBER. VT byter teknik till ett PC-baserat integrerat redaktionsprogram.
14 SEPTEMBER. Första spadtaget äntligen taget på Stickan-området i Västervik. 14 lägenheter blir klara i juni nästa år.
15 SEPTEMBER. Västervik och Oskarshamn är på kollisionskurs när det gäller sjukvården. På kirurgen i Västervik anser man att det räcker med ett sjukhus för mellersta och norra länet.
16 SEPTEMBER. Electrolux satsar 30 miljoner kronor på olika utvecklingsprojekt tillsammans med Västerviks kommun. Det framkommer dock att både kommunen och facken hade hoppats på mer.
17 SEPTEMBER. Kommunalrådet tror på många nya jobb i Electrolux fabrikslokaler. Kontakter finns med tre stora företag.
18 SEPTEMBER. Björn Ulvaeus satsar två miljoner kronor i en stiftelse för att driva ett nationellt centrum för visan. Kommunen satsar en miljon kronor.
20 SEPTEMBER. Försäkringskassan i Kalmar län har i flera år varit utsatt för bedrägerier. Personer har bluffat till sig pengar genom att fuska med uppgifter.
21 SEPTEMBER. Janos Bekesi i Västervik blev nolltaxerat av försäkringskassan sedan han under fem dagar i väntan på nytt sjukintyg inte vara anmäld hos arbetsförmedlingen.
22 SEPTEMBER. Electrolux flytt till Ungern får huspriserna i Västervik att rasa. Men det ska vändas till något positivt menar röster i Västervik.
23 SEPTEMBER. 90 jobb ska bort inom primärvården efter ett enigt beslut i landstingsstyrelsen. Definitivt klart att Gunnebos läkarstation läggs ner.
24 SEPTEMBER. Distriktläkare Lars Jonasson i Gunnebo är upprörd över nedläggningsbeslutet, som han menar bygger på felaktigt beräkningsunderlag.
25 SEPTEMBER. Personalgruppen på Långrevens serviceboende klagade på arbetsförhållandena. Då blev hela personalgruppen på tio personer utbytt. En anmälan från den kränkta personalgruppen har skickats till Arbetsmiljöverket.
27 SEPTEMBER. Peter Kägo blev årets företagare när Tjustgalan hölls med strålglans. Årets innovatör blev Magnus Johansson.
28 SEPTEMBER. Konsumbutiken i Blankaholm ska läggas ner. Befolkningen är upprörd över beslutet.
29 SEPTEMBER. Vandaler slog till mot Lysingsbadets semesteranläggning. Skadegörelsen blev omfattande och resulterade i 21 punkter i polisanmälan.
30 SEPTEMBER. De polismän som grep en 38-årig blev senare dödshotad. Mannen hotade också polismännens fruar och barn.