Ekman skapar en sagovärld av is

Västervikskonstnären Benny Ekman gör sig än en gång redo för is och kyla.

Benny Ekmans skiss, som han skickade till Ishotellets jury tidigare i år. 
Juryn gillade idén och nästa vecka reser Benny upp till Kiruna för att förverkliga sin svit. Det blir sjunde gången han skapar en svit till Ishotellet.

Benny Ekmans skiss, som han skickade till Ishotellets jury tidigare i år. Juryn gillade idén och nästa vecka reser Benny upp till Kiruna för att förverkliga sin svit. Det blir sjunde gången han skapar en svit till Ishotellet.

Foto: Pressbild

Konst2014-11-17 14:30

Den 25 november reser han till Jukkasjärvi för att skapa en av sviterna till Ishotellet. Det är sjunde gången i ordningen som han anlitas för uppdraget.

Ishotellet är 5 500 kvadratmeter stort och konstruerat av 1 000 ton torneälvsis och 30 000 ton ”snis”.

Snis är en blandning av snö och is och tillsätts för att göra konstruktionen starkare. Runt 100 personer hjälper varje år till med byggnationen. Ungefär hälften är konstnärer som bidrar med design till olika delar av hotellet. Byggprocessen pågår året runt. På våren, framåt mars- april, skördas cirka 5 000 ton is från Torne älv som under våren och sommarhalvåret förvaras i lagerhallar. I slutet av november börjar sedan bygget och hotellet står öppet mellan december och mitten av april då alltihop smälter och återgår till Torne älv.

I år är temat för Benny Ekmans svit ”Forest fairy”. Under två till tre veckor kommer han att arbeta intensivt med att färdigställa den.

– Den här gången har jag skrivit en historia kring mitt tema. Berättelsen handlar om fem grabbar som hör talas om ett skogsrå och ger sig ut i skogen för att leta efter henne. Endast en av dem kommer tillbaka hem igen och kan berätta vad som hänt.

– Den som känner sig manad får kliva in i sagan. Det är meningen att det ska vara lite läskigt, spännande och intressant.

Det är två vintrar sedan Benny Ekman jobbade med Ishotellet sist.

– Det ska bli jättekul att åka tillbaka till Kiruna och träffa kollegor och gamla bekanta. Och inte minst ska det förstås bli roligt att få fullborda mitt verk, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!