I lördags kväll delades det viktigaste filmpriset på Göteborgs filmfestival ut - Dragon Award för bästa nordiska film.
Lisa Aschan blev den lyckliga vinnaren med "Apflickorna", en film om vänskap och maktförhållande mellan två tonårsflickor som till stor del utspelar sig i ridhuset, där de tränar voltige.
"En film vi älskade utan förbehåll. Den stannade hos oss hela tiden, och slutligen kände vi att vi måste ge utmärkelsen till stöd för en ny, mycket speciell talang", löd juryns motivering.
Lisa Aschan står själv för manus och huvudrollerna som de två tonårstjejerna görs av Mathilda Paradeiser och Linda Molin.
Hon har beskrivit filmen som en modern western, men utan det klassiska temat att bli en man.
- Vi vill i stället visa hur man blir en människa. Vi föds inte till samma person som vi är när vi dör, sade hon i en intervju med Expressen.
Filmen "Apflickorna" är resultatet av Filminstitutets projekt "Rookiefilm", med mål att stödja filmdebutanter.
Filmen tävlar också i sektionen Generation 14 plus, ungdomsfilm för barn över 14 år, på filmfestivalen i Berlin. I och med att prissumman från i år har vuxit till en miljon kronor har Dragon Award blivit ett av de största filmpriserna i världen.