Bilder som en lisa för själen

I morgon åker han till Kina. Men Lars Nyberg från Stockholm tar omvägen över Västervik och håller vernissage i dag på Galleri Storgatan 31 innan det bär iväg till andra sidan jorden.

Porträtt av ett träd. Torrnålsgravyrerna ur Lars Nybergs hand blir ett avbrott i det flimrande mediebruset.

Porträtt av ett träd. Torrnålsgravyrerna ur Lars Nybergs hand blir ett avbrott i det flimrande mediebruset.

Foto: Fotograf saknas!

Kultur och Nöje2007-03-03 00:25
Lars Nyberg är en av Sveriges stora konstnärer inom sitt gebit torrnålsgravyr. Han finns representerad på de riktigt stora konstmuseerna i världen och har haft en lång rad utställningar under sina verksamma år. Nu visar han ett urval torrnålsgravyrer i Västervik.
Det är en vilsam samling grafiska bilder vi ser. Svart, eller kanske snarare nyanser av grått, tryck på tjockt papper. Husdetaljer, landskapsdetaljer, murar, porträtt av träd, örter, detaljer från omvärlden. Både romantiskt och ödsligt på samma gång.
- Så kan det vara, både vackert och sorgligt, håller Lars Nyberg med om. Till exempel på hösten, då är naturen både vacker och förgänglig. Hösten är en spännande tid. Men ett öde grustag eller ett övergivet industriområde kan också vara vackert en solig julieftermiddag.

Flera bilder föreställer husdetaljer och han verkar ha en förkärlek för murar av olika slag.
- Gamla hus bär på mycket minnen, konstaterar han.
Det är detta han vill visa betraktaren.
- Ja, det bara blir så när jag arbetar. De bilder jag gör styrs av min sinnesstämning, precis som man väljer musik utifrån sinnesstämning.
Han ser sina grafiska blad ungefär som kammarmusik.
- Det är inget hojtande direkt, som mycket annat i mediebruset.
Flera av hans svartvita bilder av murar används av SL i ett konstprojekt i tunnelbanan. De har förstorats 200 gånger och hängts upp på tunnelbanestationerna, först vid Slussen och nu på Fridhemsplan. Där hänger de med jämna mellanrum.
- Bilderna skapar ett märkligt lugn där mitt i tunnelbanestressen, de nästan bromsar upp i folkflödet, har jag förstått.

Torrnålsgravyr är en spännande och rolig teknik att arbeta med tycker Lars Nyberg. Han började med det redan i skolan och har sedan fortsatt i hela sitt yrkesverksamma liv.

- Vi hade en jättebra teckningslärare i grundskolan som lärde oss göra torrnålsgravyrer. Sedan fortsatte jag med det på konsthögskolan och då var det ännu roligare, berättar han.
Hans entusiasm och glädje i arbetet går inte att ta fel på när han visar oss hur man gör med en kopparplåt och ett vasst verktyg som man ristar i plåten med. Han berättar om hur hela processen går till och det är inte alls ett statiskt arbete som man skulle kunna tro. Nej, det finns stora möjligheter att ändra under arbetets gång om man inte är nöjd, sudda ut reporna och ta bort tryckfärgen på plåten och trycka nytt igen.

Nu ska han vidare till Kina, tillsammans med åtta andra svenska konstnärer, och visa kineserna hur man gör torrnålsgravyrer. Några så kallade workshops för konststuderande i Peking ingår i besöket, där han också medverkar i två svenska grafikutställningar.
- Det blir spännande. De har ju sina några tusen år gamla traditioner med träsnitt och så kommer jag och visar torrnål som är en teknik från medeltiden.
Utställningen på Galleri Storgatan 31 pågår till den 17 mars.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!