Brunner trakasseras för ny bild av hjältekonung
En asexuell kung som led av Aspergers syndrom. I biografin "Carolus Rex" reviderar Ernst Brunner hjältebilden av Karl XII. Trots att romanen inte kommit ut än har författaren fått flera samtal av hotfull karaktär från Karl XII-fantaster.
Nersolkad nationalhjälte. Karl XII:s rykte som ärofylld krigarkung lär bli nersvärtat av Ernst Brunners (lilla bilden) biografi "Carolus Rex". Karl XII-statyn i Kungsträdgården i Stockholm.Foto: Pressens Bild /PATRIK ÖSTERGREN
Foto: Fotograf saknas!
Till TT Spektra säger författaren att han visserligen utsatts för trakasserier per telefon men att han, i alla fall inte ännu, fått motta något konkret hot.
- Det har varit samtal av hotfull karaktär kan man säga, samtal som gör att man lägger på luren med en känsla av obehag.
Personerna som ringt har inte sagt sig representera någon särskild organisation. Ernst Brunner har i dagsläget inte polisanmält samtalen utan vill avvakta utvecklingen; intresset för boken lär öka allteftersom utgivningen närmar sig. Han understryker att mottagandet hittills ändå varit övervägande positivt.
Vad är det som provocerar så i romanen?
- Det upplevs uppenbarligen som kontroversiellt att revidera bilden av Karl XII som den romantiska krigarhjälten. Det visar sig när man tittar i källorna att den storslagna fältherren vi beundrar i dag inte fanns, och om man presenterar en verklig bild, som jag försöker göra, kommer glorian att krackelera.
Ernst Brunner menar att eftervärlden velat se Karl XII som en i grunden god människa, en härskare som var hänsynsfull även mot sina fiender.
- Det stämmer inte. Modern forskning brukar använda uttrycket Aspergers syndrom och det är jag övertygad om att han led av.
- De massakrer som genomfördes regelmässigt under de arton fälttågsåren vittnar om att han helt enkelt inte besatt normala medkännande känslor utan var helt känslokall.
När det gäller Karl XII:s omdiskuterade sexuella preferenser drar Ernst Brunner, efter grundliga efterforskningar, slutsatsen att kungen sannolikt var asexuell. Han har inte hittat något som tyder på att Karl XII under sin 36-åriga levnad haft något sexuellt umgänge överhuvudtaget - vare sig med män eller kvinnor.
- Ett utmärkande drag är att han hatade umgänge med kvinnor. Han ville inte gifta sig och hade aldrig något sexuellt förhållande med en kvinna. Den enda kvinna han någonsin kysste var sin mor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!