Berätta lite om dig själv!
– Jag är från Salvador, Bahia. Som barn höll jag på med capoeira. Jag började med det när jag var åtta år. Jag började dansa till Michael Jacksons videos hemma och blev helt uppfylld av det. Vi hittade på shower där alla barn dansade och showade för grannarna där jag växte upp. Många av grannarna uppmuntrade mig och jag minns att jag fick en flaska läsk en gång när jag hade dansat till Michael Jackson på en scen vi byggt upp i favelan där vi bodde. Jag minns även att jag gjorde en "moon walk" och ramlade av scenen. Men jag sprang tillbaka upp igen och fortsatte dansa. Då var jag runt 10-12 år.
– När jag blev runt 17 år började jag ta lektioner i pelourinho samtidigt som jag fortsatte med capoeira. Jag tog lektioner i alla dansstilar jag kunde hitta, allt från afrobrasilianskt till balett.
– Så sammanfattningsvis började jag dansa på riktigt i tonåren och det var tack vare Michael Jackson och stödet från min mamma och min favela.
Vad är utmärkande för de brasilianska gatudanserna som ju är din specialitet?
– Majoriteten av alla brasilianska danser har sina rötter i Afrika så jag skulle säga att det är höftrörelserna som är gemensamt. Gatudanser är det som utvecklas på gatan och över tid sprider sig in i danssalarna.
Uppträder du ensam i Västervik?
– Nej, jag uppträder med kollegorna Angela och Armando och vi kommer att dansa med Bar Brasil.
Stämmer det att du dansade under prinsessbröllopet förra helgen?
– Ja, min dansgrupp hade äran att få uppträda på prinsessans bröllop efter middagen på Drottningholm.
Fotnötter:
Capoeira är en afrobrasiliansk kulturtradition och kampkonst med inslag av musik, sång, dans och filosofi. Dess centrum är beläget i Salvador de Bahia, som en gång var Brasiliens huvudstad.
Favela-områden är bostadsområden, kåkstäder, av enkel standard. De omger de flesta större städer i Brasilien.