Inte ropar jag hej inte

Kultur och Nöje2007-01-11 00:25
Amy Krouse Rosenthals bok om sig sjÀlv Àr nÄgot sÄ ovanligt som en sjÀlvbiografi i form av en uppslagsbok. Den enda ordning som finns Àr alfabetisk, annars har de olika posterna inget större samband med varandra.
Idén Àr rolig, men att lÀsa tjugo sidor kortfattade barndomsminnen i kronologisk ordning Àr ganska lÄngrandigt. Boken förmÄr inte fÀngsla och Àr knappast nÄgon strÀcklÀsningsbok. I Àrlighetens namn orkar jag inte ens ta mig igenom den och mitt försök att lÀsa boken pÄ mÄfÄ genom att blÀddra fram och tillbaka Àr ganska hÄglöst.

Det Àr synd. Jag gillade presentboksutseendet med lila sammetspÀrmar och jag gillade verkligen att det finns förslag pÄ vilka vin som passar till boken.
Nej, jag Àr ledsen, jag har brutit mot lÀsaravtalet i början av boken. Hade jag skrivit under hade jag nÀmligen samtyckt (bland annat) till att ge boken min odelade uppmÀrksamhet och att i slutet av varje sida likt en cirkusartist slÄ ut med armarna och ljudligt ropa Hej!
NY BOK
Amy Krouse Rosenthal <BR><STRONG>Mitt liv som vanlig <BR></STRONG>Bra böcker&nbsp;
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!