Nu skivdebuterar Västerviks Glapack

Lokalkändisarna i Västerviks Glapack har spelat tillsammans i tre år. Efter 20 timmar i studion släpper de nu sin allra första skiva.

Här är alla i Västerviks Glapack samlade. På främre raden sitter Stanley Ahl, gästsångaren Lena Strömbäck och Anders Sjöberg. I mitten syns Sven-Olof Nilsson, Nils-Erik Berg och Tage Gustafsson och längst bak står kapellmästare Leif Nilsson till vänster och Tommy Pettersson. Foto: Anders Steiner

Här är alla i Västerviks Glapack samlade. På främre raden sitter Stanley Ahl, gästsångaren Lena Strömbäck och Anders Sjöberg. I mitten syns Sven-Olof Nilsson, Nils-Erik Berg och Tage Gustafsson och längst bak står kapellmästare Leif Nilsson till vänster och Tommy Pettersson. Foto: Anders Steiner

Foto: Anders Steiner

Kultur och Nöje2008-07-16 00:06
I höstas fick gänget i Västerviks Glapack idén till en skiva. De ville visa vad de kan. Men den första dagen i Norrköpingsstudion var skakig.- Det var jobbigt, alla var på helspänn, säger Leif Nilsson, som är kapellmästare i bandet och håller koll på medlemmarna.När den första nervositeten lagt sig gick det bättre och nu är de mycket nöjda med blandningen på skivan.- Vi har lyft oss något enormt sedan vi började spela tillsammans. - CD:n är en milstolpe, det är som ett protokoll på vad vi har gjort, säger Leif Nilsson.Plattan innehåller till hälften helt egenkomponerat material och till hälften varianter på andras låtar. Men alla bidrag har arrangerats om så att de passar bandet. Leif Nilssons dotter, Lena Strömbäck, medverkar också på skivan i två av låtarna. Enligt egen utsago spelar de allt från kultislåtar till skojtexter och schlager, och det är den bredden de vill visa på CD:n.Västerviks Glapack hittade varandra för tre år sedan då nästan alla var med i durspelssmederna i Ankarsrum.- Vi föll för varandra och beslutade oss för att skapa en orkester. Jag brukar säga att det är jag som är gla’ och att de andra är packet, skämtar Leif Nilsson om bandnamnet som någon i gruppen kom på.Bandet spelar och repterar flitigt, en till två framträdanden i veckan har det blivit under våren.Vad är roligast med att komma ut och spela?
- Dels att få vara ihop med gubbarna, dels att få roa andra människor. Det är roligast att få göra gammeldansspelningar, då ser man att folk använder musiken och tycker att det är kul.De samarbetar bra, trots att de är sju personer som ska hålla takten.Är det aldrig svårt att komma överens?
- Nej, inte om alla gör som jag säger. Det är fördelen med att vara kapellmästare, säger Leif, halvt på skämt, halvt på allvar.Hur länge ska ni hålla på?
- Tills vi stupar, säger Leif Nilsson utan tvekan och går tillbaka in till de andra i bandet som repar för fullt i lokalen ute vid Norra.
Västerviks Glapack
Bandmedlemmarna i Västerviks Glapack bor alla i kommunen och består av:Leif Nilsson: kapellmästare, samt dragspel, durspel, panflöjt och körAnders Sjöberg: fiol, körNils-Erik Berg: gitarr, körTommy Pettersson: basStanley Ahl: trummor, körTage Gustafsson: dragspel, durspel, körSven-Olof Nilsson: fiol, durspel, sång
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!