De kommer att spela musik av bland andra Franz Liszt och Robert Schumann, liksom några stycken av Wiklander själv. Han är nämligen också kompositör.
Både Wiklander och Simons är kända utanför sina hemländer.
Wiklander har nio års högre studier i Tyskland och Sverige bakom sig, både som tonsättare, pianist och organist.
Och han har konserterat i de flesta europeiska länder inklusive före detta Sovjetunionen. Han har också gjort ett flertal radioinspelningar både som organist och pianist (bland annat för BBC).
Eke Simons är en ung holländsk musikbegåvning (född 1981) som studerat på "Royal Conservatoire of The Hague".
Simons jobbar som solist och i olika konstellationer med andra musiker.
Hon har framträtt på flera stora scener runt om i Nederländerna och har turnerat i en rad europeiska länder, däribland i England och Sverige.
Wiklander och Simons bjuder bland annat på fyrhändigt piano.
Söndagens konsert ingår i serien Musik på Gränsö slott.