Stor grafikutställning.

Stor grafikutställning. På söndag öppnar utställningen Grafik i Västervik på Västerviks museum. Utställare är tio lokala konstnärer och elever på Ludvigsborgsskolan. 
Bildläraren Lise-Lott G. Moschiri har sparat sina elevers konstverk sedan början på 1980-talet. Linoleumtrycket på bilden är gjort av före detta eleven Claes Waernholm.
Men en del verk är inte ens signerade så förhoppningen är att många gamla elever besöker den tre veckor långa utställningen.
Parallellt med utställningen pågår grafikworkshops för sjundeklassare i utställningslokalen. Första workshopen hålls på måndag.
Foto: Anders Steiner

Stor grafikutställning. På söndag öppnar utställningen Grafik i Västervik på Västerviks museum. Utställare är tio lokala konstnärer och elever på Ludvigsborgsskolan. Bildläraren Lise-Lott G. Moschiri har sparat sina elevers konstverk sedan början på 1980-talet. Linoleumtrycket på bilden är gjort av före detta eleven Claes Waernholm. Men en del verk är inte ens signerade så förhoppningen är att många gamla elever besöker den tre veckor långa utställningen. Parallellt med utställningen pågår grafikworkshops för sjundeklassare i utställningslokalen. Första workshopen hålls på måndag. Foto: Anders Steiner

Foto: Anders Steiner

Kultur och Nöje2008-10-31 00:07
På söndag öppnar utställningen Grafik i Västervik på Västerviks museum. Utställare är tio lokala konstnärer och elever på Ludvigsborgsskolan. Bildläraren Lise-Lott G. Moschiri har sparat sina elevers konstverk sedan början på 1980-talet. Linoleumtrycket på bilden är gjort av före detta eleven Claes Waernholm. Men en del verk är inte ens signerade så förhoppningen är att många gamla elever besöker den tre veckor långa utställningen. Parallellt med utställningen pågår grafikworkshops för sjundeklassare i utställningslokalen. Första workshopen hålls på måndag.Foto: Anders Steiner
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!