– Jag trodde att det var en busringning när jag fick beskedet. Det är otroligt roligt att få stipendiet, säger Erik Karlsson Rehngren, som kommer från Västervik.
Erik belönas för sina insatser i Imagine Sweden där han först gick vidare från första deltävlingen i Västervik till länsfinalen i Kalmar. Erik gjorde så bra ifrån sig i länsfinalen att han kvalificerade till Riksfinalen. Där belönade de främsta framträdande och Erik var en av dem som blev belönad.
Juryns motivering är följande:
"Erik har under 2017 varit med i en länsfinal och vunnit denna. Erik gick vidare till en nationell rikstävling, vilket han också vann."
Stipendiet består av 7 000 kronor.
Vad ska du göra för pengarna?– Jag ska köpa en effektpedal till gitarren samt köpa en banjo, svarar Erik, som fyller 17 år senare i år,
Erik spelar gitarr och sjunger sitt eget material, som har nyanser av amerikansk folkmusik. Under Imagine Sweden framförde Erik låtarna The Wind, Slumber och Rusting into the water.
Närmast på schemat för Erik står att boka in lite spelningar till sommaren och eventuellt spela in några nya låtar.
Vid prisutdelningen deltog Ulf Wiberg, president, Lars Hagberg och Per-Olof Andersson från Lions.
– Vi är lite stolta att kunna lämna över stipendium till duktiga ungdomar, säger Lions president Ulf Wiberg, som gratulerade Erik till stipendiet.
Lions har delat ut stipendiet sedan 1981.