För att fylla platserna pÄ polisutbildningen har begÄvningskraven sÀnkts. I vÄras kunde inte alla platser fyllas pÄ polisutbildningen, och nu ska antalet poliser öka kraftigt. I höst ska 550 poliser börja polisutbildningen och till vÄren 800 stycken. Det Àr en god ambition, men brottsligheten blir allt mer avancerad. Det innebÀr att lÀget Àr sÀrskilt dÄligt att sÀnka begÄvningskraven.
Polismyndigheten har inte lyckats uppfylla sitt uppdrag: Det finns över 50 utanförskapsomrÄden i Sverige. Omorganisationen av myndigheten har krÀvt mycket resurser. Samtidigt ökar den organiserade brottsligheten, kriminella utnyttjar vÀlfÀrdssystemen systematiskt och drÄpen och morden ökade markant under 2015. 26 procent fler mord och drÄp skedde 2015 jÀmfört med 2014. VÀrst drabbat var Göteborgstrakterna med en ökning pÄ 118 procent.
Fler poliser har blivit ett mantra för de politiska parterna. Gott sÄ. Stora pensionsavgÄngar vÀntar, och omorganisationen har krÀvt sina offer dÄ poliser slutat i protest.
De nÀrmaste Ären kommer tusentals nya poliser att behövas. I vÄras lyckades polisen inte fylla platserna pÄ polisutbildningen. 300 platser fanns, men bara 266 sökande klarade sig genom hela antagningsprocessen. Det Àr orovÀckande.
PoliskÄren kommer att bÄde behöva bli större och förnyas. Men det fÄr inte ske pÄ bekostnad av att man sÀnker kraven pÄ polisutbildningen. Polisens uppdrag Àr alltför viktigt: bevara demokratin, tryggheten och rÀttssÀkerheten. DÄ krÀvs det ocksÄ att poliskÄren har den kompetens som behövs.
NÀr man söker polisutbildningen gör man ett begÄvningstest som har en niogradig skala. En normalbegÄvad sökande hamnar i mitten av skalan. Tidigare krÀvdes en fyra för att komma in, men nu ska det rÀcka med en trea. Olyckligt, dÄ man i stÀllet för att sÀnka kraven borde förbÀttra villkoren för att locka fler.
Högre löner, större möjligheter att pĂ„verka sin egen arbetssituation och en bĂ€ttre arbetsmiljö Ă€r nĂ„gra sĂ€tt att göra det pĂ„. Det gĂ„r inte att locka kompetenta individer att vilja bli poliser genom att enbart ge dem möjlighet att göra gott i samhĂ€llet. Ăven poliser har rĂ€kningar att betala och familjer att försörja.
Vad som dÀremot Àr positivt Àr att spÀrrtiderna har tagits bort, att de som tidigare försökt komma in men misslyckats har möjlighet att söka ett Är senare igen. Det kan alltid finnas yttre omstÀndigheter som gör att man vid ett tillfÀlle presterar sÀmre Àn möjligt. Om nÄgon Àr sÄ dedikerad att man vill söka igen ska man naturligtvis tillÄtas att göra det.
Med högre löner och bÀttre villkor kan man locka fler begÄvade personer att söka sig till poliskÄren. Kling och Klang gör sig bÀst i sagorna tillsammans med Pippi LÄngstrump. Inte inom den svenska poliskÄren.