Starka damer i buskisen "Livet på landet"

Det är fart och fläkt i årets buskismusikal ”Livet på landet”. Damerna i Hemmets Komedianter är i slutspurten av repetitionerna.

Styrka. Ing-Marie Holmberg, Ulla Hertz och Kiki Lingdahl visar musklerna i ”Livet på landet”. Hemmets Komedianter levererar årets buskismusikal med massor av energi.

Styrka. Ing-Marie Holmberg, Ulla Hertz och Kiki Lingdahl visar musklerna i ”Livet på landet”. Hemmets Komedianter levererar årets buskismusikal med massor av energi.

Foto: Kristina Westring

Ankarsrum2017-09-11 13:30

– Grunden för historien är alltid Berta, Rut och Svea. De vill att allt ska vara som vanligt. Men så blir det sällan. Jag börjar skriva i november och på våren sätter vi igång att träna, säger Ing-Marie Holmberg, manusförfattare och den som driver arbetet framåt.

Hon har en ungefärlig idé om handlingen och när hon sätter sig ner för att skriva flyter det på.

– Det löser sig efter hand, säger hon om skapandeprocessen.

”Livet på landet” är namnet på årets buskis och Ing-Marie kan avslöja att i byn, där Berta, Svea och Rut bor, har tåget stannat. Det brukar stanna, men nu verkar det ha stannat för gott. Några passagerare är tvungna att kliva av vilket ger upphov till omåttliga bryderier. Till råga på allt dyker det upp en man på cykel vars ”bögel” en barnmorska måste ta hand om. Ja, ni förstår, det är full fart på scenen. De åtta skådespelarna sjunger och agerar med hög energi. Sången ackompanjeras av Barbro Frisk på synt.

– Föreställningen är en slags buskis med mycket humor och musik. Det ska gå raskt fram, säger Ing-Marie.

Deltagarna kommer från olika delar av Tjust; Västervik, Blackstad, Överum och så Ankarsrum förstås. Flera av dem hade tidigare inte kunnat föreställa sig att de en dag skulle stå på en scen och sjunga.

– Vi har roligt och det är utvecklande. Men det är viktigt att ta arbetet på allvar och ha fokus under repetitionerna.

Premiär är den 7 oktober i Ankarsrums Folkets hus.

Hemmets Kommedianter

Ing-Marie Holmberg, Britt-Louise Apell, Agneta Frisk, KikiLingdahl, Ulla Hertz, Alva Johansson, Lena Karlsson, Barbro Frisk.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om