Demonstration mot massakern i Gaza

Under eftermiddagen skedde en demonstration mot kriget i Gazaremsan. Syftet var att nÄ ut till invÄnarna i Palestina.

Khalel Aburawa pÄminner publiken om att demonstrationen Àr slut men att kriget fortsÀtter.

Khalel Aburawa pÄminner publiken om att demonstrationen Àr slut men att kriget fortsÀtter.

Foto: Ilkka Ranta

Demonstration2014-07-25 16:00

Solen sken under fredagen samtidigt tÄgade ett hundratal demonstranter fram i VÀstervik. DemonstrationstÄget vandrade frÄn det Islamiska kulturcentret ner till Spötorget. Palestinas flagga vajade i takt med den svenska samtidigt som luften fylldes av rop som löd "Leve Palestina", "RÀdda barnen i Gaza" och "Bojkotta Israel". VÀl pÄ torget sÄ hölls det en tyst minut för krigsoffren i Gazaremsan. Sedan höll Abdalfatah Aburawa, Trevor Abdulkarir Karlsson och tioÄriga Abdelrahman Aburawa tal om att massakern i Gaza mÄste stoppas och vad som sker i omrÄdet just nu.

– Vi vill stoppa massakern i Gaza och Palestina, sĂ€ger Khalel Aburawa, som har anordnat demonstrationen.

Även om demonstrationen sker i VĂ€stervik sĂ„ vill demonstranterna att deras röst ska nĂ„ mĂ€nniskorna i Palestina och Gaza. De försöker dĂ€rför att fĂ„ kontakt med tidningar i lĂ€nderna, sĂ„ att invĂ„narna vet att vi i Sverige ser vad som hĂ€nder och stödjer friheten och fredens sida.

– Vi vill att mĂ€nniskorna ska veta att vi Ă€r med dem. Vi Ă€r med barnen som har förlorat sina förĂ€ldrar, vi Ă€r med kvinnorna som har förlorat sina barn och vi Ă€r med mĂ€nnen som har förlorat sina familjer.

EfterÄt ser Khalel Aburawa demonstrationen som lyckad. Han sÀger att det Àr viktigt att Trevor Abdulkarir Karlsson tog upp vad som hÀnder i Gaza just nu och inte bara vad som har skett dÀr tidigare.

– Nu hoppas jag bara att vi nĂ„r ut till invĂ„narna i Palestina och Gaza.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om