Migrationsverket har gett de boende på evakueringsboendet i Gamleby besked om förflyttning till asylboenden. Arton till tjugo ska till Marsbäcken i Västervik, femton flyttar till Överum och cirka fjorton till Böda på Öland. Några av de som ska till Marsbäcken är par där kvinnorna är gravida. De som flyttar till Överum och Öland är familjer med barn. Evakueringsboendet i Gamleby blir tomt efter flytten. Kontrakt är dock skrivet med Migrationsverket till och med den 31 maj.
– Det kan komma nya asylsökande till Gamleby fram till slutet av maj. Men det är inget vi vet nu, säger Joakim Jansson, kommunens säkerhetschef.
De asylsökande som ska flytta till Marsbäcken har uttryckt oro. De känner personer som har flyttat dit och har genom dem fått veta att något av rummen saknar fönster. I ett rum på en övervåning sägs det gå en dörr rakt ut utan trappa. Maten lär också vara dålig.
– Ofta är det en oro inför en förflyttning. Man vet inte vad det innebär eller vad som finns på det nya stället. Men jag känner inte till kritiken riktad mot just Marsbäcken, säger Joakim Jansson.
Lars Bertilsson, platschef för anläggningen på Marsbäcken tillbakavisar kritiken. På Marsbäcken följer hela anläggningen Migrationsverkets regler.
– Vi har till och med hotellstandard på brandskydd el och annat. Branddörrar måste vara olåsta och det finns naturligtvis trappor. Det finns inga rum utan fönster. Maten köps in från Västerviks kommun och det är näringsrik mat som serveras tre gånger per dag, säger Lars Bertilsson.