Sankmark blir fågelsjö

Det sumpiga området vid Målserum, åt Mommehål till, ska bli en våtmark, som både kan minska näringsläckaget och gynna fågellivet.

Föreläste. Dennis Wiström på Västerviks kommun berättade om den nya våtmarken.

Föreläste. Dennis Wiström på Västerviks kommun berättade om den nya våtmarken.

Foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

Grävprojekt2015-12-13 04:05

En fågelsjö vid Målserum är något som Tjust Fågelklubb har drömt om i flera år. Redan i dag är det tidvis en sjö där, främst på våren.

Men det finns potential att göra något riktigt bra på platsen, eftersom marken i dag varken är bra som åkermark eller bete.

En som har koll på hur man kan skapa en bra våtmark och fågelsjö är Dennis Wiström, projektledare på Västerviks kommun.

På onsdagskvällen var han inbjuden att föreläsa i ämnet på Naturum i Västervik, i ett samarrangemang med Naturskyddsföreningen i Tjust, Tjust vattenråd och Tjust Fågelklubb.

Han berättade då att det är lättast att få bidrag till något som minskar näringsläckaget.

– Men jag vill inte designa nåt bara för kväve och fosfor. Det är därför som jag har kommit hit.

En bra näringsfälla och en bra fågelsjö har dock en hel del gemensamt, som flacka stränder, årlig slåtter eller bete och ett vattendjup på sisådär 70–100 centimeter.

Det är alltså fullt möjligt att konstruera en väl fungerande fosforfälla, som älskas av fåglarna.

Finns där dessutom betesdjur som klafsar runt i strandkanten, blir det ännu fler fågelarter som lockas till platsen, jämfört med om det bara blir en ren ”ankdamm”.

Det som händer härnäst är att en ansökan ska skickas in till länsstyrelsen, och sedan kan den nya våtmarken kanske stå klar om ett år. Tidigast. Ett fågeltorn ska också byggas.

De uppgrävda massorna läggs ut i anslutning till våtmarken, så att det kan bli åkermark där igen.

Magnus Kasselstrand från fågelklubben är entusiastisk över den planerade fågelsjön.

– Det kommer att bli en kanonlokal.

I området finns redan en hel del fåglar, och med den nya våtmarken kommer det att bli ännu fler, både sådana som stannar kvar och häckar och sådana som bara rastar.

– Det kommer att bli en magnet för flyttande fåglar, säger Magnus Kasselstrand.

Några av de arter som han bedömer att vi kan förvänta oss att få se där i framtiden är skedand, snatterand, kricka, rödbena, tofsvipa, årta, smådopping, svarthakedopping och sothöna.

– Har man lite tur, kan man få in småfläckig sumphöna.

Den nya våtmarken kommer att bli ett lättillgängligt ställe för Västerviksbor som vill åka och titta på fåglar.

– Skolorna borde vara intresserade av det här, tycker Kasselstrand.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om