Karl Hedin frikÀnns i vargjaktsmÄlet

Företagsledaren Karl Hedin och de tre medĂ„talade frias pĂ„ samtliga punkter i det omtalade jaktbrottsmĂ„let av VĂ€stmanlands tingsrĂ€tt. Åklagare Lars Magnusson Ă€r besviken.

I dag meddelas dom i mÄlet om jaktbrott dÀr företagsledaren Karl Hedin Ätalats för grovt jaktbrott. Arkivbild.

I dag meddelas dom i mÄlet om jaktbrott dÀr företagsledaren Karl Hedin Ätalats för grovt jaktbrott. Arkivbild.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Djur2021-03-19 07:05

– Jag tycker jag hade pĂ„ fötterna sĂ„ som förhandlingen utvecklade sig att det skulle bli en fĂ€llande dom för grovt jaktbrott, sĂ„ dĂ€r kan jag sĂ€ga att jag Ă€r besviken, sĂ€ger Magnusson.

TingsrÀtten konstaterar att hans bevisning inte rÀckte för en fÀllande dom gÀllande nÄgon av Ätalspunkterna. En korrekt bedömning, enligt Karl Hedins försvarare Sven Severin:

– Vi hade förvĂ€ntat oss, hoppats och trott att det skulle bli en frikĂ€nnande dom, för vi har hela tiden varit av uppfattningen att det inte finns nĂ„gon bevisning som ska rĂ€cka till att fĂ€lla Karl Hedin. OcksĂ„ av den enkla anledningen att han inte gjort sig skyldig till de brott han Ă„talats för.

– Vi har varit kritiska mot att Ă„tal över huvud taget har vĂ€ckts och frĂ„gande kring hur Ă„klagaren resonerat nĂ€r han har ansett att han pĂ„ objektiva grunder ska kunna fĂ„ en fĂ€llande dom, sĂ€ger Severin.

TT: Att Ätal inte borde ha vÀckts Àr en allvarlig anklagelse mot Äklagaren. Planerar ni att gÄ vidare med den frÄgan?

– Vi kommer att göra sĂ„ att nĂ€r det hĂ€r har lagt sig och vi har kunnat lĂ€sa domen lite mer noggrant sĂ„ kommer vi att ta ett tag om allt det hĂ€r. Prio ett Ă€r att se till att Karl Hedin fĂ„r tillbaka sina vapen som han varit av med i drygt tvĂ„ och ett halvt Ă„r.

Letade varg

Hedin och en annan man var Ätalade för grovt jaktbrott, misstÀnkta för att ha jagat varg den 26 oktober 2018. Enligt tingsrÀtten Àr det klarlagt att mÀnnen befann sig pÄ den plats som Äklagaren pÄstÄtt och att de letade efter varg inför en Àlgjakt som planerades i omrÄdet. Det Àr dock inte bevisat att de sökte efter varg för att döda den, anser rÀtten.

Ytterligare en man och en kvinna var Ă„talade för att tillsammans med Hedin vid ett annat tillfĂ€lle ha hanterat giftet karbofuran i syfte att döda varg. Även dĂ€r frikĂ€nner rĂ€tten samtliga.

VargmotstÄnd

Åklagaren hade Ă„beropat omfattande bevisning som skulle styrka Karl Hedins vargmotstĂ„nd, men det Ă€r inget som rĂ€tten lĂ€gger nĂ„gon vikt vid i sin dom, sĂ€ger rĂ€ttens ordförande, rĂ„dmannen David Viktorsson Harrby, pĂ„ en presstrĂ€ff.

– SkĂ€let till det Ă€r att en tilltalads politiska Ă„sikter inte kan medföra att personen döms för ett brott. DĂ€rför har tingsrĂ€tten heller inte vĂ€gt pĂ„stĂ„enden om Karl Hedins politiska Ă„sikter om vargförvaltningen i det hĂ€r landet i sin bevisvĂ€rdering.

Åklagare Lars Magnusson delar inte bedömningen om att Hedins stĂ„ndpunkt i vargfrĂ„gan Ă€r irrelevant.

– Min bevisning handlar inte om att jag pĂ„ nĂ„got sĂ€tt skulle anse att hans Ă„sikter Ă€r förbjudna. Det jag vill visa med det Ă€r att jag menar att han inte hade tvekat att begĂ„ ett grovt jaktbrott om tillfĂ€lle gavs, sĂ€ger han.

RÀknade med frikÀnnande

Att det skulle bli ett frikÀnnande gÀllande gifthanteringen hade han dock rÀknat med, dÄ han i rÀtten inte tillÀts spela upp de förhör som var avgörande för hans bevisning för den punkten. I övrigt delar han inte tingsrÀttens bedömning i mycket.

– Det enda jag kan hĂ„lla med om Ă€r att man har kapat i kostnadsrĂ€kningarna, sĂ€ger han med syfte pĂ„ att försvarsadvokaterna har fĂ„tt mindre betalt Ă€n de begĂ€rt.

Huruvida han ska överklaga domen vet han inte Ànnu.

– Naturligtvis utesluter jag det inte. Jag har plĂ€derat för en fĂ€llande dom och sedan dess har det inte framkommit nĂ„got annat.

Fakta: Detta har hÀnt

Turerna i jaktbrottshÀrvan kring Karl Hedin har varit mÄnga och trassliga och tog sin början i slutet av oktober 2018.

Efter en tids spaning slog polisen till och grep och anhöll fyra personer misstÀnkta för bland annat grovt jaktbrott. Enligt Äklagaren skulle en varg ha blivit jagad den dagen, men nÄgon djurkropp hade inte hittats.

Polisen kom de misstÀnkta jÀgarna pÄ spÄren genom ett tips och hade innan gripandena jobbat med utredningen i flera mÄnader. Gruppen misstÀnktes för att ha illegalt jagat och dödat lodjur och varg.

Polisen hade bland annat anvÀnt sig av hemlig telefonavlyssning för att avslöja den illegala jakten. Efter att samtliga misstÀnkta slÀppts pÄ fri fot efter omkring en mÄnad i hÀktet polisanmÀlde Karl Hedin Äklagaren Lars Magnusson.

PolisanmÀlan gÀllde frÀmst den avlyssning som bedrivits mot de misstÀnkta. Enligt Hedin hade Äklagaren begÄtt tjÀnstefel nÀr han anvÀnde sig av ÄtgÀrden eftersom straffvÀrdet pÄ brottet inte var tillrÀckligt högt för att motivera det.

AnmÀlan mot Lars Magnusson lades dock ner av sÀrskilda Äklagarkammaren.

Den 71-Ärige Karl Hedin Àr en vÀlkÀnd profil inom nÀringslivet. Han Àr Àgare till trÀvarukoncernen AB Karl Hedin, som bland annat driver en bygghandelskedja, sÄgverk, samt förÀdlar skog.

Han har ocksÄ gjort sig kÀnd som en aktiv debattör i vargfrÄgan, kritisk till den förda rovdjurspolitiken och föresprÄkare för en minskad vargstam. Han har förelÀst om detta, och skrivit flera böcker pÄ temat.

Huvudförhandlingen i mÄlet hölls i VÀstmanlands tingsrÀtt.

RÀttegÄngen i VÀstmanlands tingsrÀtt, som avslutades den 5 mars, kantades av ovÀntade hÀndelser som till exempel att den Ätalade kvinnan helt uteblev frÄn den första förhandlingsdagen med hÀnvisning till sjukdom. Hon dök dock upp pÄ lÀnk dagen dÀrpÄ och förklarade dÄ att allt hon initialt berÀttat för polisen om olaglig jakt, dÀr bland andra Karl Hedin skulle ha varit delaktig, var lögn.

Den 19 mars meddelade VÀstmanlands tingsrÀtt att samtliga Ätalade frikÀnns helt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!