SpÀckhuggarens död utreds

Den fem meter lÄnga spÀckhuggare som hittades död i Hunnebostrand pÄ torsdagen undersöks nu för att ta reda pÄ mer om hur den levt och varför den dog.
–Det Ă€r unikt att vi har möjlighet att fĂ„ sĂ„ fĂ€rska prover, sĂ€ger Linnea Cervin pĂ„ Naturhistoriska Riksmuseet.

SpÀckhuggaren som hittades död i Hunnebostrand undersöks nu av personer frÄn Statens veterinÀrmedicinska anstalt. Arkivbild.

SpÀckhuggaren som hittades död i Hunnebostrand undersöks nu av personer frÄn Statens veterinÀrmedicinska anstalt. Arkivbild.

Foto: Jan KÄre Ness/TT

Djur2023-05-19 12:15

Det var pÄ torsdagsmorgonen som polisen kontaktades av en förbipasserande privatperson som hittat den döda spÀckhuggaren i Hunnebostrand. Den hade fastnat i en brygga i en smÄbÄtshamn.

– Just nu Ă€r det kollegor frĂ„n Statens veterinĂ€rmedicinska anstalt, SVA, pĂ„ plats och skĂ€r i den för att ta sĂ„ mĂ„nga prover som möjligt, sĂ€ger Linnea Cervin pĂ„ Naturhistoriska Riksmuseet.

Museet har tillsammans med SVA uppdrag frÄn Havs och Vattenmyndigheten att övervaka marina dÀggdjur och deras hÀlsa.

Linnea Cervin berÀttar att genom analyser av bland annat, blod, spÀck muskler hoppas de förutom dödsorsaken, fÄ veta mer om djurets Älder, genetik och hur den pÄverkats av miljön.

Om logistiken tillÄter kommer Naturhistoriska riksmuseet att transportera upp spÀckhuggaren skalle för att bevara benen.

– Det blir den största spĂ€ckhuggarskallen vi haft pĂ„ 60 Ă„r. Men skallen vĂ€ger mellan ett halvt och ett ton sĂ„ det kan vara lite kruxigt att fĂ„ upp det, sĂ€ger Linnea Cervin.

SpÀckhuggare, som Àr den största arten i delfinfamiljen, brukar gÄ att observera vid vÀstkusten under sommarmÄnaderna, men sÀllan sÄ tidigt som i maj.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!