Dödsfall pĂ„ Ă€ldreboende – skyddsombud larmar

En fjÀrdedel av samtliga boende pÄ ett Àldreboende i Solna kommun har avlidit. Det skriver ett skyddsombud i en anmÀlan till Arbetsmiljöverket, rapporterar flera medier med hÀnvisning till NyhetsbyrÄn Siren.

27 av 96 boende pÄ ett Àldreboende i Solna kommun har avlidit, skriver ett skyddsombud i en anmÀlan till Arbetsmiljöverket, rapporterar flera medier. Arkivbild.

27 av 96 boende pÄ ett Àldreboende i Solna kommun har avlidit, skriver ett skyddsombud i en anmÀlan till Arbetsmiljöverket, rapporterar flera medier. Arkivbild.

Foto: Naina Helén JÄma/TT

HÀlsa och sjukvÄrd2020-04-29 14:00

”En extremt svår situation på boendet med hittills 27 avlidna av boendets totalt 96 äldre. Upp till hälften av personalstyrkan har varit eller är sjukskriven", skriver skyddsombudet i ett brev till Arbetsmiljöverket, enligt tidningen Mitti.

Det framgÄr inte i anmÀlan om de boende dött av covid-19, eller under vilken tidsperiod de boende har dött, skriver tidningen.

Syftet med anmĂ€lan ska dock vara att krĂ€va skyddsutrustning och rutiner kring coronaviruset. Skyddsombudet krĂ€ver bland annat ”åtgärder kopplade till den stora smittorisken som arbetstagarna i sin utsatta position utsätts och exponeras för utifrån covid-19”, skriver Mitti.

Skyddsombudet ska Ă€ven ha larmat om att "personal hindersfritt rör sig mellan avdelningar med sĂ„vĂ€l smittade som osmittade, i samma arbetsklĂ€der och med samma munskydd, med risk för ytterligare smittspridning”, stĂ„r det i anmĂ€lan, enligt SVT.

Stefan Rehn, regionalt skyddsombud vid Kommunal, har inte skrivit anmÀlan sjÀlv men har varit behjÀlplig för det lokala skyddsombudet.

– Det Ă€r ett pĂ„gĂ„ende Ă€rende. DĂ„ brukar vi inte uttala oss. Bollen ligger hos Arbetsmiljöverket. Vi invĂ€ntar myndighetens bedömning, sĂ€ger han till TT.

TT: Vet man om dödsfallen har med coronaviruset att göra?

– Jag kan inte gĂ„ in pĂ„ det. Men det handlar om brister i arbetsmiljön som vi har sett, utifrĂ„n föreskriften om smitta och systematiskt arbetsmiljöarbete bland annat. Det Ă€r det vi kan gĂ„ in pĂ„.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!