Gröna Lund stÀnger i sju dagar efter dödsolycka

Gröna Lund i Stockholm hÄller stÀngt i minst sju dagar efter söndagens olycka, dÀr en person omkom och tre skadades allvarligt.
–I dag Ă€r en sorgens dag för Gröna Lund, sĂ€ger nöjesparkens vd Jan Eriksson pĂ„ en presskonferens.

Annika Troselius, informationschef pÄ Àgarkoncernen Parks and Resorts, och Jan Eriksson, vd för Gröna Lund, under en presstrÀff med anledning av söndagens dödsolycka.

Annika Troselius, informationschef pÄ Àgarkoncernen Parks and Resorts, och Jan Eriksson, vd för Gröna Lund, under en presstrÀff med anledning av söndagens dödsolycka.

Foto: Maja Suslin/TT

Olyckor2023-06-25 17:04

Olyckan intrÀffade vid 11.30-tiden pÄ söndagen i en bergochdal­bana.

– Det vi vet Ă€r att frĂ€mre delen av tĂ„get delvis har spĂ„rat ut. TĂ„get har stannat i mitten av banan med en vagn lutandes, sĂ€ger Annika Troselius, informationschef pĂ„ Parks and Resorts som Ă€ger parken.

Totalt 14 personer var pÄ tÄget. Nio personer skadades, tre av dem allvarligt. Tre barn undkom med lindriga skador. De övriga fyra pÄ tÄget beskrivs som "chockade".

– NĂ„got sĂ„dant hĂ€r ska inte fĂ„ hĂ€nda, ska inte kunna hĂ€nda, pĂ„ Gröna Lund. ÄndĂ„ har det hĂ€nt, sĂ€ger Jan Eriksson.

TÄget fastnade pÄ mellan sex och Ätta meters höjd efter att de drabbade personerna fallit ur.

BistÄ i utredning

Polisen har inlett en förundersökning om vÄllande till annans död, vÄllande till kroppsskada och framkallande av fara för annan.

Gröna Lund uppger att man Àven kommer att utreda saken internt.

– Vi kommer att hĂ„lla stĂ€ngt Ă„tminstone de kommande sju dagarna för att fĂ„ möjligheten att bistĂ„ polisen med sin utredning, finnas tillgĂ€ngliga för drabbade och deras anhöriga och förstĂ„s för vĂ„r egen personal som drabbas av detta, sĂ€ger Jan Eriksson.

Region Stockholm har gÄtt upp i sÄ kallat stabslÀge för att ta hand om de skadade.

NÄgon uppdatering om de skadade personernas tillstÄnd gavs inte vid presskonferensen.

Fyra minuter efter larm

Flera fastnade pÄ hög höjd nÀr olyckan intrÀffade.

Enligt rÀddningsledare Johan Szymanski var rÀddningstjÀnsten pÄ plats fyra minuter efter larmet. Han sÀger att utrymningen av Gröna Lund gick pÄ tio minuter.

– Det var i syfte att fĂ„ tilltrĂ€de till platsen för att kunna göra ett sĂ„ effektivt rĂ€ddningsarbete som möjligt, sĂ€ger han.

PÄ presskonferensen stÀlls frÄgan om hur det stÄr till med sÀkerheten pÄ Parks and Resorts parker, med anledning av hÀndelserna pÄ Furuviksparken i december dÄ fyra schimpanser fick skjutas efter ett rymningsförsök.

– Jag förstĂ„r att man stĂ€ller den frĂ„gan, framför allt i dag. Man ska komma ihĂ„g att sĂ€kerheten Ă€r det viktigaste vi har att jobba med, sĂ€ger Troselius och tillĂ€gger:

– DĂ€rför behöver vi gĂ„ till botten med vad som hĂ€nde. Det Ă„terstĂ„r mĂ„nga frĂ„getecken.

PÄ frÄgan om koncernens andra parker ocksÄ ska stÀngas svarar Troselius:

– Än sĂ„ lĂ€nge kommer vĂ„ra övriga parker att hĂ„lla öppet.

Hörde "pang pang"

Enligt Gröna Lunds hemsida invigdes bergochdal­banan Jetline 1988 och har en hastighet pÄ omkring 90 kilometer i timmen.

Marco Deb var i nÀrheten av Jetline och blev vittne till olyckan:

– Jag hörde "pang pang" och vĂ€nde mig om. Sedan kunde jag se vagnen krocka med nĂ„gonting, ta fart igen och krocka igen. Först trodde jag att de var nĂ„gonting som hörde till sjĂ€lva grejen, men sedan sĂ„g jag tvĂ„ personer som flög ut. Den ena flög ned pĂ„ marken och den andre fick tag i en pelare och hĂ€ngde kvar. Den personen blödde i ansiktet sĂ„g jag, sĂ€ger han till TT.

Fakta: Jetline

Jetline Àr en bergochdalbana med branta backar och skarpa kurvor.

Attraktionen har ungefÀr en miljon Äkare varje sÀsong.

PremiÀr: 1988 och renoverad 2000.

Tillverkare: Schwarzkopf/Zierer/BHS.

Hastighet: 90 kilomneter i timmen.

Höjd: 30 meter över markytan.

Banans lÀngd: 800 meter.

Minsta lÀngd för att fÄ Äka: 140 centimeter.

KÀlla: Gröna Lund

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!