Förslaget var att föreningen skulle få betala 22 050 kronor i avgift, men det stannar vid en fjärdedel, eller drygt 5 500 kronor. Det har miljö- och byggnadsnämnden bestämt.
Niclas Wallander (M), nämndens ordförande, säger såhär om varför de valde att inte ta ut full avgift:
– I förhållande till överträdelsen tycker vi att avgiften blir orimligt hög. Man har gjort det i god tro.
Mikaela Danielsson och Jörgen Olsson är ordförande respektive sekreterare i Tjust IF FF. Så här kommenterar de nämndens beslut att sätta ner avgiften:
– Jag tycker att det är bra, säger Mikaela.
Jörgen håller med henne om det.
– Det är klart att vi hade hoppats att vi skulle slippa, men vi får bita i det sura äpplet, konstaterar han.
Han och Mikaela har precis skickat in en skrivelse till kommunen där de begär en översyn av det driftbidrag som Tjust IF FF får för konstgräsplanen i Loftahammar. Där skriver de bland annat såhär:
– Medan kommunen finansierar driften av den egna planen i centralorten till fullo, erhåller vår förening ett driftsbidrag på 73 926 kronor per år. Detta bidrag täcker inte de verkliga kostnaderna för drift, underhåll och långsiktigt bevarande av planen. Vi vill därför understryka vikten av att anläggningarna jämställs ekonomiskt, oavsett vem som är huvudman, i god kommunal anda och i linje med kommunens strävan efter jämlik tillgång till idrott och fritid.