Få fel
Oj, vad det är brötigt, är min första tanke när jag accelererar ut på motorvägen i en begagnad Suzuki Swift Sport från 2007. Bilen är från modellens tredje generation, som introducerades i Sverige hösten 2004. Swift finns både med tre och fem dörrar.
Den varvvilliga bensinmotorn på 125 hästkrafter surrar ordentligt under fartökningen, men tonar ner sig en aning under marschfart. Det är i stället vägljudet som inte vill ge med sig. Med det sagt kan jag koncentrera mig på körningen en stund. Gokart-känslan är påtaglig och väggreppet suveränt. Den lilla illbattingen är mycket känslig på gasen och jag gör mina omkörningar snabbt och säkert. Styrningen är lätt och svarar direkt. I stadsmiljö snurrar Swift enkelt runt på en femöring och är busenkel att fickparkera.
Sportversionen av Swift har i jämförelse med den vanligaste 1,3-litersversionen skålade sportstolar, klimatanläggning i stället för AC, diverse aluminiuminlägg i inredning, tuffare stötfångare, annat chassi med hårdare dämpning och upphängning.
Det senare gör körningen riktigt rolig, men bilens styvhet bidrar samtidigt till hårda, stötiga passager över ojämnheter. Testbilens lågprofildäck gör inte saken bättre.
Min medelålders kropp tycker om stolarnas skålning, men längtar snart efter mjukare stolar och den mer komfortinriktade fjädringen som 1,3-versionen erbjuder.
Justeringsmånen för förarstolen är god, ratten går bara att skjuta upp och ner. Instrumentpanelen är en uppvisning i plast, men ren och snygg i sin design. Med tre dörrar är det tricksigt att ta sig in och ut ur baksätet, men när det väl är gjort sitter man helt okej. Ett plus för takhöjden i baksätet.
Suzuki Swift är en av många "fåsäljare" på den begränsade svenska marknaden. 2005-2010 såldes cirka 2 300 bilar av generation III, varav de flesta med 1,3-liters motor. 2010 hittade Bilprovningen färre fel än hos medelbilen. Glädjande är få glappande spindelleder. Bland de bilar som "åker dit" är orsaken ofta bromsarna, inklusive handbroms. Enligt Suzuki i Sverige har bilar återkallats för problem med handbromsvajern, kablage till krockkuddar för stolarna och bränsleslang. Det kan även vara bra att veta att Swift underkändes i Vi Bilägares rosttest 2005. Bland annat saknas behandling i balkar och slitskyddet undertill är tunt.
På säkerhetssidan är Suzuki Swift välutrustad med sidokrockskydd och krockgardiner. Swift blev ännu bättre när antisladdsystem dök upp 2007.